StartWiadomość dnia Wiadomości

Wycinka drzew na prywatnej posesji bez zezwolenia

Od Nowego Roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody w zakresie m. in. procedury uzyskania zgody na usunięcie drzewa lub krzewu. Właściciele posesji, na których nie jest prowadzona działalność gospodarcza, mogą już prowadzić wycinkę bez zgody urzędu.

Bez składania wniosku do urzędu, można też będzie wycinać drzewa lub krzewy w celu przywrócenia gruntów do użytkowania rolniczego. W dalszym ciągu trzeba będzie uzyskać pozwolenie na wycinkę, jeśli usunięcie drzewa jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z obowiązku nie są też zwolnieni rolnicy. Natomiast zasady wycinki drzew na terenach leśnych określa ustawa o lasach.

Zmiana prawa ma na celu przede wszystkim ułatwienie życia właścicielom prywatnych działek, którzy chcą usunąć drzewo, bo np. zacienia dom, zagraża bezpieczeństwu, czy dochodzi do linii energetycznych. Dzięki zmianie przepisów także osoby, które kupiły zadrzewioną działkę, będą mogły szybko przeprowadzić wycinkę. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości najlepiej skontaktować się z urzędem.

Zostaw komentarz