Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ważne terminy

Facebook Twitter

9 czerwca wybory do europarlamentu. W drugą niedzielę miesiąca będziemy znów głosować, tym razem wybierając naszych przedstawicieli w Unii Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego Frekwencja wyborcza w II turze

Wybory do Parlamentu Europejskiego– o czym trzeba pamiętać?

W Radiu Jura przypominamy o ważnych terminach, o których nie można zapomnieć, by móc głosować. Ten najbliższy mija ostatniego dnia maja, czyli w piątek. Do tego dnia można składać wnioski o głosowanie przez pełnomocnika. A to prawo przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz wyborcom, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Upoważnić można osobę, która ma prawo wybierania. Pełnomocnikiem nie może zostać członek komisji wyborczej, mąż zaufania lub kandydat w wyborach. Do piątku (31.05.) okręgowe komisje wyborcze muszą podać informacje o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego, ale też o organizacji w gminach bezpłatnego transportu do lokali wyborczych. Osoby, które zgłosiły, że chcą z niego skorzystać, do 6 czerwca powinny dowiedzieć się, o której godzinie w dniu głosowania przyjedzie po nie kierowca.

A to prawo przysługuje niepełnosprawnym i wyborcom powyżej 60. roku życia. 6 czerwca to również ważna data dla osób, które chcą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, które chcą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, a także służby mundurowe, które są skoszarowane, by mogły głosować w miejscu pobytu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024