Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybory do Europarlamentu. Jeden głos na jednego kandydata [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

W niedzielę 9 czerwca Polacy wybierają 53 przedstawicieli do Europarlamentu. Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00, potrwa do 21.00. Przebiega spokojnie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Na pierwszej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej, szef PKW Sylwester Marciniak stwierdził, że dzisiejsze głosowanie przebiega spokojnie, odnotowano zaledwie 13 wykroczeń, nie było żadnych incydentów.

Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o zakłóceniu w jakimkolwiek lokalu wyborczym. Przypominam, że tych lokali wyborczych jest blisko 32 tys., przy czym uprawnionych do głosowania jest blisko 29 mln

– mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Kolejne konferencje PKW zapowiedziało dziś (9.06) o godzinach: 13.30, 18.30 i 22.00.

PAP cytuje przewodniczącego Marciniaka, który zapowiada, że oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinny zostać podane w poniedziałek o godzinie 15.00.

Wybory do Europarlamentu – niedziela 9 czerwca

W przypadku województwa śląskiego zarejestrowano 97 kandydatów. Są oni zgłoszeni w ramach 10 list.

Ale głosujemy tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce

– tłumaczy Barbara Olejnik-Sobczyk, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.

Barbara Olejnik-Sobczyk: Dwie przecinające się linie w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chcemy zagłosować. Nie musi to być wyraźny krzyżyk, ale to mają być dwie przecinające się linie. Dla całego województwa mamy jedną okręgową komisję, która zarejestrowała właśnie tych 97 kandydatów. Całe województwo śląskie jest jednym okręgiem do Parlamentu Europejskiego. Wybory do europarlamentu praktycznie kończą się 9 czerwca, bo europarlament wyznaczył termin od 6 do 9 czerwca. Tylko ze względu na to, że w różnych krajach różnie się te wybory odbywają. U nas przyjęte jest w kodeksie wyborczym, że w dzień wolny. Dniem wolnym u nas jest niedziela, czyli w tym momencie z tego terminu 6-9 jest tylko 9.

Kiedy można się spodziewać wyników? Nieprędko, bo metoda obliczania komu przypadnie mandat, jest skomplikowana.

Komisje Wyborcze z Bielska-Białej, Katowic i Częstochowy muszą najpierw przekazać protokoły rejonowe, wówczas otrzymuje się protokół okręgowy, który jest kolejno przekazywany do Warszawy.

Barbara Olejnik-Sobczyk: Natomiast jeżeli chodzi o wyznaczenie mandatów, to musi zakończyć cały kraj i dopiero wtedy PKW zacznie najpierw sprawdzać, które komitety przekroczyły 5-procentowy próg. Które komitety wchodzą po prostu do tych obliczeń D’Hondta i w tym momencie dopiero będzie liczone, którzy kandydaci faktycznie przekroczą i dostaną się, zostaną wybrani jako posłowie do Parlamentu Europejskiego. Okręgowa komisja tylko sporządzi wyniki zbiorcze z województwa. Natomiast na mandaty jeszcze poczekamy.

Wybory do Europarlamentu. Cisza wyborcza

Cisza wyborcza rozpoczęła się 24 godziny przed dniem głosowania, potrwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę (9.06) o godz. 21.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024