Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybór oferty kredytu w dobie internetu. Rankingi kredytów gotówkowych online [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Kredyt gotówkowy może okazać się sposobem na sfinansowanie niespodziewanych wydatków i nie tylko. Współcześnie na rynku dostępna jest cała masa zróżnicowanych ofert banków, wobec czego odnalezienie najkorzystniejszej z nich jest dość problematyczne. Z pomocą przychodzą rankingi kredytów gotówkowych online.

mat. nadesłany

Podstawowe informacje o kredycie gotówkowym

Kredyt hipoteczny, konsolidacyjny, samochodowy, studencki… Obecnie w ofertach banków można znaleźć wiele różnych rodzajów zobowiązań cechujących się specyficznymi warunkami, które mogą określać np. konkretny cel przeznaczenia pozyskanych środków.

Wśród najpopularniejszych produktów finansowych wymienia się kredyt gotówkowy. Polacy sięgają po niego z różnych powodów. Zobowiązanie może posłużyć do opłacenia kosztów remontu, zakupu nowego smartfona, mebli czy sprzętu AGD. W tym przypadku umowa nie uwzględnia celu finansowania, a kredytobiorca nie musi dzielić się tą informacją z bankiem, co w jego oczach jest dużą zaletą.

Kolejnym potencjalnym powodem powszechności kredytów gotówkowych są łatwe procedury ubiegania się o pożyczkę. Banki, które starają się dopasować do oczekiwań konsumentów, konstruują swoje oferty w taki sposób, aby wnioskowanie o kredyt wymagało jak najmniejszego nakładu czasu.

Z tego względu ogranicza się ilość wymaganych dokumentów i zaświadczeń. Ponadto klienci mają możliwość zaciągnięcia tzw. kredytu na wyciąg z konta. Z założenia potrzebne jest do tego jedynie złożenie odpowiedniego wniosku, okazanie ważnego dokumentu tożsamości oraz wyciąg ze swojego rachunku bankowego. Coraz częściej cały proces można zrealizować w pełni online (przy zdalnej weryfikacji dokumentów).

Kredyt gotówkowy a pożyczka – czym się różnią?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt oraz pożyczka gotówkowa nie są tym samym. Mimo że na co dzień tych pojęć często używa się zamiennie, w praktyce z pozoru delikatne różnice między produktami finansowymi mogą mieć dla klienta spore znaczenie.

Podstawą tej odmienności są przepisy prawne. W Polsce kształt umowy o kredyt gotówkowy określa m.in. Prawo bankowe oraz Ustawa o kredycie konsumenckim (do którego zalicza się zobowiązanie gotówkowe). Natomiast regulacje związane z pożyczką gotówkową determinuje Kodeks cywilny.

Kredyt udzielany przez bank zawsze jest produktem płatnym. Umowa kredytowa uwzględnia informacje o jego wszelkich kosztach takich jak prowizja, odsetki czy opłata administracyjna. Dokument jest również zobowiązaniem do spłaty całości kredytu razem z jego kosztami w konkretnym terminie i według ustalonego harmonogramu spłat.

Z kolei pożyczka z zasady nie musi być odpłatna. Co więcej, w przypadku kwot poniżej 1000 zł nie ma konieczności spisywania umowy. Różnicę stanowi także jej przedmiot, ponieważ mogą to być nie tylko środki finansowe, ale i rzeczy (oznacza się je co do gatunku). W przeciwieństwie do kredytu pożyczki mogą udzielać nie tylko banki i SKOK-i, ale i inne osoby prawne lub fizyczne.

Znaczącą kwestią jest także sam proces ubiegania się o zobowiązanie i postępowanie instytucji związane z przyznaniem bądź odrzuceniem wniosku potencjalnego klienta. Najczęściej proces wnioskowania o kredyt gotówkowy wiąże się z większą ilością formalności i trwa dłużej w porównaniu do pożyczki.

Rankingi kredytów gotówkowych – pomoc w wyborze najlepszej oferty

Zanim klient zdecyduje się na złożenie wniosku o kredyt w konkretnym banku, powinien przejrzeć oferty, chociaż kilku innych instytucji. Dzięki temu będzie miał punkt odniesienia pozwalający ustalić, czy wybrana przez niego opcja jest korzystna. Współcześnie wcale nie musi się to wiązać z osobistymi wizytami w siedzibach banków.

Zamiast tego internauci mogą skorzystać z rankingu kredytów na Blogbank.pl. Wprowadzenie kwoty kredytu oraz okresu spłaty strona generuje najkorzystniejsze z perspektywy klienta opcje. Ranking bierze pod uwagę m.in. RRSO, oprocentowanie i prowizję. Pokazuje również szacowaną wysokość raty oraz całkowitą kwotę, jaką kredytobiorca będzie musiał zapłacić na rzecz wierzyciela.

Powyższe parametry są podawane w możliwie jak najbardziej precyzyjnym przybliżeniu. Wiadomo jednak, że każdą z ofert bank dostosuje bezpośrednio do potrzeb oraz możliwości konkretnego klienta.

Z tego względu po kliknięciu opcji „Zapytaj o kredyt” w rankingu dostępnym na serwisie Blogbank.pl użytkownikowi wyświetla się formularz kontaktowy. Po jego wypełnieniu przedstawiciel wybranego banku skontaktuje się z potencjalnym klientem, aby wyjaśnić mu szczegóły oferty oraz wypracować indywidualne, korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Oferty kredytu gotówkowego – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Bez wątpienia rankingi i porównywarki sprawdzą się jako narzędzie pomocne w wyborze najlepszej oferty kredytu. Warto jednak posiłkować się również własną wiedzą, która pozwoli w świadomy sposób ocenić warunki oferty oraz ostatecznie – prawidłowo zinterpretować postanowienia umowy z bankiem.

RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to niezwykle istotny wskaźnik, który informuje o kosztach kredytu. Podczas jego wyliczania znaczenie ma m.in. okres kredytowania, dlatego na jego podstawie porównuje się wyłącznie oferty obejmujące taki sam przedział czasowy. RRSO mówi o tym, jakie koszty poniesie kredytobiorca w skali roku. Jest to wartość procentowa.

Koszty dodatkowe

Jak wiadomo, spłata kredytu polega na zwrocie pożyczonej kwoty powiększonej o koszty zobowiązania. Zalicza się do nich:

  • odsetki,
  • prowizję,
  • koszt ubezpieczenia.

Całkowity koszt kredytu może uwzględniać także inne wydatki, np. opłatę administracyjną za przygotowanie wniosku kredytowego. Ważne, aby właściwie je zrozumieć i od samego początku zdawać sobie z nich sprawę.

Proces wnioskowania

Istotny jest również sam proces wnioskowania, który ma prowadzić do podpisania umowy z bankiem. Dobrze zwrócić uwagę na to, jakich dokumentów wymaga instytucja w celu oceny zdolności kredytowej danego klienta oraz ile ich jest. Znaczenie ma także czas oczekiwania na decyzję banku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj