Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybieramy najlepszy film spośród 204 premier kinowych. Doroczny plebiscyt wraca w OKF

Facebook Twitter

Ponad 200 premier, a wśród nich najlepszy film roku. Wybiorą go jak zawsze częstochowscy widzowie, którzy odwiedzali w ostatnim roku OKF.

Teraz drogą internetową wskazują swoje ulubione filmy. Te najlepsze – w Złotej Piątce wrócą na ekran Kina Iluzja w lutym.

Małgorzata Stasikowska-Lis: Filmy ambitniejsze, studyjne, artystyczne, również filmy premierowe, ponieważ z plebiscytu są wyłączone wszystkie filmy archiwalne, które były pokazywane w naszych przeglądach, filmy edukacyjne, które brały udział w projekcie Nowe Horyzonty edukacji filmowej, filmy dokumentalne z cyklu „Wielka Sztuka na ekranie”, filmy krótkometrażowe i transmisje oper – te rzeczy są wykluczone. Natomiast filmy premierowe, które były pokazywane u nas, jak najbardziej biorą udział w tym plebiscycie

– mówi Małgorzata Stasikowska-Lis z Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie. Głosowanie w plebiscycie potrwa do 15 stycznia. Wybieramy jako widzowie najlepszy film spośród dokładnie 204 tytułów. Zwykle wskazujemy uznane produkcje i bardzo chętnie filmy krajowe:

Małgorzata Stasikowska-Lis: W poprzednim roku zwyciężyły m.in. Aida (I miejsce), a więc film z europejską nagrodą filmową, z nominacją do Oscara, poruszający dramat o masakrze w Srebrenicy, kolejne miejsca to Dom Gucci, Na rauszu, Truflarze, a więc dokument, co rzadko się zdarza, chociaż bywa tak, że w Złotej Piątce są dokumenty i Teściowie. W zeszłym roku był to jedyny film polski w tym zestawieniu, natomiast w poprzednich latach bardzo często polskie filmy również mieściły się na podium.

„Złota piątka” to jeden z najstarszych plebiscytów organizowanych w Częstochowie. Może pochwalić się 30-letnią tradycją:

Małgorzata Stasikowska-Lis: Nasi widzowie są widzami świadomymi, szukającymi w kinie czegoś więcej niż tylko rozrywki i mają zupełnie odmienny gust niż widzowie kin komercyjnych, widzowie nastawieni na sztukę masową. Bardzo zapraszamy do udziału w plebiscycie. Z niecierpliwością czekamy na tegoroczne wyniki. Zapraszamy również z tego powodu, że jest to jedna z niewielu okazji, żeby współkształtować nasz repertuar, bo filmy, które zwyciężą znajdą się w naszym repertuarze w lutym 2023 roku.

Dla uczestników głosowania, którzy podadzą swoje dane są przewidziane niespodzianki. Zachęcała do udziału Małgorzata Stasikowska-Lis. Pełną listę tytułów filmowych znajdziecie na www.okf.czest.pl.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024