Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wraz z nowym Rokiem Akademickim na UJD swoją działalność inauguruje kierunek lekarski

Facebook Twitter

Od 5 października Uniwersytet im. Jana Długosza wita nowych studentów, wśród nich studentów kierunku lekarskiego. Choćby z tego powodu zapowiada się szczególna inauguracja roku akademickiego.

UJD

To już w środę (05.10.):

prof. Anna Wypych-Gawrońska: (…) Mogę powiedzieć jak dużym zainteresowaniem w czasie rekrutacji cieszył się ten kierunek. Ponad 1300 osób na studia stacjonarne oraz ponad 200 na studia niestacjonarne, a mamy tutaj odpowiednio 60 i 30 miejsc dla studentów. To zainteresowanie potwierdza jak dobra była to decyzja podjęta przez Uniwersytet cztery lata temu, gdy rozpoczynaliśmy starania o utworzenie kierunku lekarskiego.

– mówi prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD w Częstochowie. Statystyki zakończonej 12 września rekrutacji na kierunek lekarski pokazują, że uniwersytet ma 19 kandydatów na 1 miejsce na studia stacjonarne i 9 kandydatów na 1 miejsce na studiach zaocznych:

prof. Sławomir Letkiewicz: Zgłosiło się do nas mnóstwo osób z obszaru całej Polski. Mamy też zgłoszenia z zagranicy. Głównie jednak są to kandydaci z województwa śląskiego, łódzkiego i małopolskiego, czyli z województw ościennych. Głównie przoduje Poznań, Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Kraków, czyli duże ośrodki akademickie.

– dodaje prof. Sławomir Letkiewicz – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. Władze uczelni wierzą, że uda się wypełnić lukę związaną z brakiem kadr medycznych, nie tylko w Częstochowie:

prof. Anna Wypych-Gawrońska: Tym działaniem Uniwersytet przyczyni się do rozwoju miasta i wpłynie na poziom opieki zdrowotnej. Kierunek lekarski powoduje inspirowanie działań w zakresie służby zdrowia, ponieważ kształcąc studentów, musimy prowadzić badania naukowe i musimy zatrudniać kadrę naukową zarówno lekarzy – praktyków – którzy nie koniecznie muszą mieć stopnie naukowe, oraz badaczy naukowych. Mam taką nadzieję, że ta kadra która już jest w Uniwersytecie będzie wspomagać i budować kadrę medyczną naszego miasta.

– dodaje rektor UJD, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. W Częstochowie naukę chcą rozpocząć kandydaci nie tylko z naszego regionu, inni chcą zmienić uczelnię. Przede wszystkim aplikują na takie studia kobiety:

prof. Sławomir Letkiewicz: Około 66% zgłoszeń pochodzi od kobiet, a 1/3 to mężczyźni. Bardzo się cieszymy, że kierunek jest tak popularny. Starania trwały niemal pięć lat i jest to efekt wysiłku pracy ogromnego zespołu. Wystarczy powiedzieć,  że wniosek liczył ponad 5 i pół tysiąca stron, więc można wyobrazić sobie jak duża była to praca.

Rekrutację na studia lekarskie w Częstochowie analizował dla nas prof. Sławomir Letkiewicz. Inauguracja pracy kierunku i kolejnego roku akademickiego na UJD ma miejsce dzień po rozpoczęciu roku przez Politechnikę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024