Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wracasz z Anglii, trafisz na kwarantannę? [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

"Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Musimy uwzględniać, że mutacja Delta może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne" - powiedział we wtorek (22.06.) rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

fot. Adam Derewecki/ Pixabay
Przyjeżdzający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu
– poinformował PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Jeszcze we wtorek (22.06.) , jak zapowiedział rzecznik, podpisane zostanie przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie w tej sprawie i opublikowane w Dzienniku Ustaw, aby mogło obowiązywać od środy.

Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo

– zaznaczył w wypowiedzi dla PAP minister Adam Niedzielski.

Oznacza to, że dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko osoby przybywające z Indii, Brazylii czy Południowej Afryki, ale także z Wielkiej Brytanii. Andrusiewicz podał we wtorek, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem delta.

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną zakaźność.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji.

Pisaliśmy wcześniej:

Andrusiewicz w TVN24 powiedział, że planowane jest dodatkowe rozwiązanie w zakresie przylotów z Wielkiej Brytanii co do kwarantanny.

Nie wykluczamy, że tu będą troszeczkę większe obostrzenia po przyjeździe z tego kierunku. Myślę, że w najbliższych dniach zostanie podane do publicznej wiadomości, jak będzie wyglądała sytuacja z osobami przyjeżdżającymi z destynacji brytyjskiej. Na pewno zechcemy tam wprowadzić pewne szersze obostrzenia niż z pozostałych kierunków

– powiedział. Również w rozmowie z Polsat News rzecznik zapowiadał, że w najprawdopodobniej w najbliższych dniach „pojawi się bardziej restrykcyjne podejście do kierunku brytyjskiego”.

Na pewno w niedługim czasie to ogłosimy. Pojawi się to w rozporządzeniu epidemicznym. Musimy uwzględniać to, że ta mutacja może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne

– powiedział Andrusiewicz. Dodał, że rozporządzenie powinno pojawić się w tym tygodniu.

Możemy się spodziewać bardziej rygorystycznego podejścia, choćby z tej destynacji brytyjskiej

– zaznaczył.

(PAP)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2022