WORD Częstochowa: Bardzo duże zainteresowanie kursami niwelującymi nadmiar punktów karnych
Chociaż ośrodek publikuje kolejne terminy takich szkoleń, szybko zapełniają się miejsca na oferowanych zajęciach. To dowód na to, że kierowcy "łapią" punkty bardzo łatwo i zdecydowanie za często. Podobnie jeśli chodzi o kursy reedukacyjne dla kierowców.

Szacowany czas czytania: 02:22
Dla skierowanych tu osób to przede wszystkim duży koszt:
Radio Jura: Te szkolenia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem w ośrodku.
Łukasz Banaś: Można powiedzieć niestety, bo pomimo, że zarówno mandaty idą w górę, to te koszty są coraz większe. Tak samo jeśli chodzi o reedukację, czyli osoby, które zostały zatrzymane pod wpływem alkoholu, muszą przejść takie kursy reedukacyjny. To nie są małe pieniądze. Taka przygoda jazdy pod wpływem alkoholu i zatrzymanie prawa jazdy, tak jak słyszę, to jest koszt między 8 a 10 tysięcy – tych wszystkich procedur, które trzeba przejść, badań, szkolenia i tak dalej, więc to jest droga sprawa.
Nie warto jeździć zbyt szybko i tym bardziej pod wpływem alkoholu, oprócz spraw bezpieczeństwa, jest to dotkliwe dla portfela kierowcy
– podkreśla w rozmowie Mariusza Osyry – dyr. WORD w Częstochowie, Łukasz Banaś. Ośrodek publikuje zarówno kolejne terminy reedukacji jak i dość szybko zawiadamia o braku na kursach wolnych miejsc.
Łukasz Banaś: Niestety mamy tych szkoleń coraz więcej i bardzo dużo ludzi pod wpływem alkoholu prowadzi samochód.
Radio Jura: Kwestia też takiego długiego wyłączenia z ruchu kierowcy, który być może potrzebuje dojeżdżać do pracy, ale będzie musiał poczekać na pierwszy wolny termin.
Łukasz Banaś: Tak bardzo często słyszymy od tych ludzi, że ubolewają nad tym, że tak się stało, że ktoś był wczorajszy. Nie przewidział tego. Oczywiście takie sytuacje też się zdarzają. Zdarzają się też sytuacje nagminne, gdzie osoba już po raz kolejny u nas się pojawia. To są niestety bardzo przykre sytuacje i że takie osoby są.
WORD w ramach dbałości o bezpieczeństwo podczas tych specjalnych kursów porusza problematykę przeciwalkoholową i stara się przeciwdziałać narkomanii. Szkolenie dla kierowców naruszających przepisy powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych lub odzyskanie czasowo zabranego prawa jazdy. Nie zawsze jednak zaliczone szkolenie pomaga na dłużej czy zmienia nawyki zmotoryzowanych.
Łukasz Banaś: Pomału uświadamiamy tych ludzi. Staramy się podczas tych szkoleń przekazywać im jak najwięcej wiedzy. Prowadzą również te zajęcia Anonimowi Alkoholicy. W oparciu o swoje doświadczenia opowiadają różne sytuacje. Chcemy wzbudzić w nich takie przewidywanie, co się może stać, a mamy nadzieję, że będzie ich coraz mniej. Aczkolwiek póki co tak się nie dzieje.
Powiedział nam Łukasz Banaś, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!