Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

WOM w Częstochowie: O problemach w zachowaniu u dzieci z niepełnosprawnościami

Facebook Twitter

W Częstochowie zorganizowano konferencję dotyczącą zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży z różnego typu niepełnosprawnościami. Specjaliści psychologowie omawiali trudne sytuacje, z jakimi muszą mierzyć się uczniowie na co dzień i ich opiekunowie, a także metody, które mogą im pomóc.

WOM w Częstochowie
fot.fb/Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie.

WOM w Częstochowie

Iwona Bołtuć: Ja z perspektywy psychologa pracującego z różnymi osobami, widzę też, że w ostatnich 4-5 latach ilość interwencji psychologa jest znacznie większa, niż było to kiedyś. Ta potrzeba w ogóle kontaktu z psychologiem i terapii psychologicznej, jeśli chodzi o właśnie trudności adaptacyjne dzieci, trudności w zachowaniu, jest bardzo duża.

fot.fb/Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Dlaczego u młodych ludzi coraz częściej pojawiają się zaburzenia zachowania? „Mamy problemy z relacjami, ich nawiązywaniem i utrzymywaniem we współczesnym, coraz szybszym świecie”. Zwraca na to uwagę dr Iwona Bołtuć, psycholog w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Częstochowie. Tutaj można liczyć na pomoc…

Agnieszka Ścigała-Psiuk: Podejmujemy działania przede wszystkim opiekuńczo-wychowawcze, zapewniamy dzieciom terapię, zapewniamy wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, podstawową opiekę. Myślę, że warto wspomnieć, że nasza placówka oprócz dwóch szkół dysponuje również internatem, który pracuje przez 7 dni w tygodniu, gdzie dzieciaki właśnie z tych trudniejszych rodzin, zagrożone właśnie demoralizacją, odnajdują swój dom, uczą się podstawowych, codziennych czynności, aby w przyszłości mogły sobie w miarę możliwości radzić w dorosłym życiu.

Wylicza Agnieszka Ścigała-Psiuk, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.

fot.fb/Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Specjaliści podjęli trudny temat podczas specjalnej konferencji w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym. Problemy wynikają z uwarunkowań społecznych, środowiskowych, czy zdrowotnych. A na jakie wsparcie można liczyć?

Krystyna Wieczorek: Jest pomoc psychologiczna, jest pomoc logopedyczna, jest również z rówieśnikami, co nie jest takie proste, ponieważ mieszkamy na peryferiach i mój syn nie ma takich kolegów, z którymi mógłby spędzać czas. Mamy takie wsparcie, jeżeli są jakieś trudności z psychologiem, bardzo pomocna jest pani wychowawczyni, z którą mogę porozmawiać na każdy temat, często sama tak nakreśla ścieżkę, którą mogę iść. Wszyscy specjaliści, którzy rodzicom po troszku dają jakieś wskazówki, spełniają ten cel ostateczny, żeby sobie jakoś z tą niepełnosprawnością dzieci poradzić.

Powiedziała nam Krystyna Wieczorek, mama niepełnosprawnego chłopca. Poruszano też kwestie ochrony prawnej dzieci z niepełnosprawnościami i w jaki sposób można rozwiązywać różne problemy na drodze sądowej:

Grzegorz Kozera: Sądowi dano możliwość nakładania na rodziców i małoletniego różnego rodzaju zobowiązań do określonego zachowania. To jest szczególnie fajny środek w przypadku dzieci niedostosowanych społecznie, w przypadku dzieciaków z deficytami, bo on daje sądowi realną możliwość zobowiązania rodziców albo małoletniego do udziału w zajęciach terapeutycznych, poddania się oddziaływaniom leczniczym, dostosowania rodzaju szkoły, do której dziecko ma uczęszczać, do jego faktycznych możliwości, wszystko na zasadzie zobowiązania, które sąd nakłada, a później kontroluje sposób, w jaki to zobowiązanie jest realizowane.

Wyjaśniał Grzegorz Kozera, częstochowski kurator sądowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024