Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Województwo częstochowskie powstało 50 lat temu. Czy wrócić kiedyś na mapę Polski?

1 czerwca mogliśmy sobie przypomnieć na specjalnym spotkaniu w magistracie o historii województwa częstochowskiego. Powstało 50 lat temu, zniknęło z mapy po ostatniej reformie administracyjnej. Gościł u nas Cezary Marek Graj - były wojewoda częstochowski, który udowadniał jak miasto rozwijało się w tamtym okresie.

fot. Radio Jura

Szacowany czas czytania: 01:55

Województwo częstochowskie – gdyby istniało – obchodziłoby jubileusz

Marek Graj: (…) ten podział administracyjny, który został dokonany nie tak dawno, samych sukcesów nie przyniósł. Ograniczenia finansowe, możliwości sprawcze tych miast, które były województwami, a które dzisiaj już tymi stolicami województw nie są, są bardzo ograniczone. Tym bardziej Częstochowa. 13 miasto w Polsce, 200 tysięczne miasto.

„Reforma administracyjna z 1999 roku odebrała Częstochowie wiele możliwości”, uważa były wojewoda. Jak dodaje Krzysztof Kubik – przewodniczący zarządu oddziału częstochowskiego Stowarzyszenia „Pokolenia”, nie milkną starania i rozmowy o ponownym pojawieniu się naszego województwa na krajowej mapie:

Krzysztof Kubik: Chcemy się przypomnieć na mapie naszego kraju ze względu na to, że dysponujemy odpowiednim potencjałem naukowym, przemysłowym i chcemy przekazać taki apel do władz centralnych, żeby przypomnieli sobie, że kiedyś takie województwo istniało, że działało prężnie, dobrze. Potrzeba na miejscu jakiejś organizacji społecznej, która zostanie powołana, aby zająć się tym, bo to jest ogromna praca. Poczynając od referendum, poczynając o zbilansowaniu się, co możemy, co nie i dlatego też z takim apelem wyjść, żeby również taki zespół powołać.

– z okazji 50-ciu lat od utworzenia w 1975 roku województwa częstochowskiego, w mieście przygotowano specjalną konferencję. Wróciło podczas debaty powtarzane od ponad dwóch dekad pytanie: czy nadal jest szansa na przywrócenie województwa ze stolicą w naszym mieście?

Krzysztof Kubik: Chcemy zrobić referendum. Chcielibyśmy od tego zacząć, bo same organizacje nie są na tyle silne, żeby można było coś zrobić. Natomiast jeżeli to referendum wyjdzie na „tak”, że jest taka potrzeba – to jest duża siła poparcia, bo przecież województwo częstochowskie, liczyło niemal 2 miliony mieszkańców. Było to duże społeczeństwo, to był rozwój nie tylko miasta, ale też wszystkich powiatów, które były zgromadzone w tym województwie częstochowskim. Trudne są rozmowy z powiatami, z gminami o połączenie w tej chwili z Częstochową.

– wyjaśnia Krzysztof Kubik, przewodniczący Stowarzyszenia „Pokolenia”. Województwo częstochowskie istniało niespełna 24 lata.

REKLAMA