Wojewódzki Urząd Pracy: Szkolenia, fundusze i programy, które przygotowano, by wspierać lokalny rynek pracy
O sytuacji na lokalnym rynku pracy debatowano podczas konferencji w częstochowskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Spotkanie dotyczyło też możliwości związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich we własnej firmie.

Szacowany czas czytania: 02:04
Obecnie pojawia się wiele nowych form wsparcia i projekty, z których mogą skorzystać mieszkańcy całego regionu, informowali przedstawiciele katowickiego pośredniaka.
Piotr Krawczyk: Jako filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy staramy się ściągać przede wszystkim jednostki z terenu Katowic. Jest to dla nas bardzo ważne, bo nasi przedsiębiorcy, mając pracę trudno im jechać do Katowic, żeby spotkać się z jakimiś jednostkami. Stąd co kwartał organizujemy tutaj takie wydarzenie, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Najbliższe spotkanie będzie końcem września, początkiem października. Myślę, że zrobimy już w tej chwili coś dla kobiet.
Mówi Piotr Krawczyk, naczelnik częstochowskiej Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Warto zasięgnąć porady i informacji odnośnie wsparcia unijnego, w tej sprawie zawsze można zgłosić się do PUP w Częstochowie, Punktu Informacyjnego lub skorzystać z tematycznej strony internetowej.
Józef Wojtas: Fundusze europejskie mogą być dla wszystkich. Również i osoby fizyczne mogą korzystać ze środków unijnych w różny sposób. Jest tylko kwestia, na ile pomysł, który chcemy zrealizować dzięki środkom unijnym, będzie dawał tą szansę, że nasz pomysł wpisuje się w priorytety, które są ujęte w programie np. dla województwa śląskiego. W domu, siedząc np. przy komputerze wystarczy, że wejdziemy na stronę Fundusze Europejskie i zobaczymy, jakie są harmonogramy, jakie są aktualnie nabory.
Przekonuje Józef Wojtas, reprezentujący Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Częstochowie. Rynek pracy i pracownicy wspierani są przy pomocy wielu narzędzi, są m.in. nowe projekty, które umożliwiają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Teraz o wiele łatwiej dostępne.
Grzegorz Sikorski: Przeprowadziliśmy taką znaczną zmianę, wręcz rewolucję, jeżeli chodzi o dostęp do środków, które dofinansowują kształcenie ustawiczne pracowników. Czyli oprócz zwykłych szkoleń czy kursów mamy także do czynienia ze studiami podyplomowymi, więc to jest bardzo ciekawa propozycja, ale zmieniliśmy właśnie tryb na taki, który umożliwia nie tylko aplikowanie przez pracodawców do operatorów, żeby uzyskać dofinansowanie dla swoich pracowników, ale także dowolnie każdy pracownik bez udziału pracodawcy może z własnej inicjatywy podjąć takie szkolenie.
Przekazywał nam Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Czytaj także: