Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega przed oszustami

Facebook Twitter

Kolejni złodzieje dybiący na nasze oszczędności lub którzy chcą przejąć nasze dane osobowe, wykorzystują do tego celu nawet pandemię. Pojawiły się nowe sposoby na działania przestępców i próby wyłudzeń, które dotknęły mieszkańców regionu, alarmuje policja i Sanepid na Śląsku. Oszuści podszywają się pod służby sanitarne, wyłudzają dane osobowe.

Ponieważ aktualnie Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi telefoniczne wywiady epidemiologiczne aby ustalić kolejne ogniska chorobowe i miejsca gdzie dochodzi do zakażenia koronawirusem, na tym tle oczywiście pojawili się oszuści. Inspektorzy którzy dzwonią do mieszkańców już dane adresatów wywiadu posiadają, dlatego pod żadnym pozorem nie można podawać personaliów, numeru pesel, czy innych wrażliwych danych osobom dzwoniącym. Mogą chcieć uczynić z takich nieświadomych osób tzw. „słupy” do swojej przestępczej działalności, lub przejąć poufne dane logowania do serwisów bankowych.

Pracownik Sanepidu sam wymienia dane osoby z którą rozmawia i pyta jedynie o potwierdzenie, sama rozmowa może dotyczyć jedynie stanu zdrowia. Na pewno nie usłyszymy więc pytania o numer dowodu osobistego. Bądźcie przy takich rozmowach ostrożni.

.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj