Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wodorotlenek wapnia – charakterystyka i zastosowanie [materiał partnera]

Facebook Twitter

Wapno gaszone wykazuje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym jako dodatek do żywności w przemyśle spożywczym. Występuje pod symbolem E256 i jest wykorzystywany jako regulator kwasowości.

To składnik, który, spożywany w odpowiednich proporcjach, jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się wapno gaszone, jakie są jego właściwości i zastosowanie.

Co to jest wodorotlenek wapnia?

Wapno gaszone https://wylecz.to/diety/wodorotlenek-wapnia-wapno-gaszone-wlasciwosci-i-zastosowanie-e526/ to potoczna nazwa wodorotlenku wapnia. To syntetyczny nieorganiczny związek chemiczny, uzyskiwany w wyniku reakcji gaszenia wapna palonego, czyli reakcji tlenku wapnia z wodą. W stałej postaci wapno gaszone występuje jako biały, bezzapachowy proszek. Substancja słabo rozpuszcza się w wodzie.

Stężony roztwór wapna gaszonego jest mocną zasadą i ma silne działanie żrące. W tej postaci jest zatem szkodliwy, ale równie toksyczne jest wapno w formie mokrego cementu, którego jest składnikiem. Omyłkowe spożycie zasady wapiennej powoduje żrące działanie w przełyku, a nawet w żołądku. Ponadto kontakt tej substancji ze skórą może prowadzić do powstawania podrażnień, pęcherzy, owrzodzeń i zaczerwienień. Prace z mokrym cementem jako materiałem budowlanym mogą grozić występowaniem oparzeń chemicznych. Osoby, które w pracy są narażone na kontakt z pyłem powstającym przy produkcji wapna gaszonego, mogą cierpieć na podrażnienia gardła, śluzówki nosa, oczu, a także ostry kaszel.

Zastosowanie wodorotlenku wapnia

Substancja ta jest stosowana w różnych gałęziach przemysłu. Sprawdza się np. w celu zmiękczania wody, oczyszczania soku buraczanego w cukrownictwie, odsiarczania spalin w energetyce albo produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa. Wodorotlenek wapnia występuje także w kosmetykach do depilacji. W stanie suchym sprawdza się w przypadku bielenia budynków gospodarczych, mieszkalnych i pni drzew, odkwaszania gleb, jak również jako środek dezynfekujący umożliwiający walkę ze szkodnikami. Wykorzystuje się go też w syntezie chemicznej do produkcji wapna chlorowanego i węglanu sodu.

Wapno gaszone, czyli zawiesina wodna wodorotlenku wapnia, jest wykorzystywane jako składnik zaprawy murarskiej. Tworzy ponadto tzw. ciasto wapienne będące składnikiem cementu stomatologicznego, który jest stosowany jako podkład do wypełniania ubytków w zębach bądź jako opatrunek w kanałach zębowych w przypadku leczenia kanałowego.

Wodorotlenek wapnia w żywności

Dostępny jest też spożywczy wodorotlenek wapnia, czyli popularny E526, wykorzystywany jako regulator kwasowości. Nadaje on odpowiedni odczyn pH produktom spożywczych. Jest ponadto wykorzystywany jako wiążący i utwardzający składnik. Odpowiednie ilości wykorzystywane w przemyśle żywnościowym sprawiają, że składnik ten jest w pełni bezpieczny. Występuje on powszechnie w galaretkach, dżemach i podobnych produktach do smarowania, w piwie, mleku modyfikowanym, wyrobach kakaowych i czekoladowych oraz kaszkach dla niemowląt.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj