Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wnioski uczniów o przyjęcie do szkół średnich już złożone. Teraz kolejny etap rekrutacji, wyniki w wakacje

Facebook Twitter

W poniedziałek 21 czerwca zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Teraz uczniowie muszą jeszcze uzupełnić go o świadectwo i wyniki egzaminu ósmoklasisty. Czas mają do 14 lipca.

fot. StockSnap/ Pixabay

Miejsc ma wystarczyć w szkołach średnich dla wszystkich, ale w magistracie pytaliśmy czy połowę z nich zajmą uczniowie spoza Częstochowy?

Miejsc mamy w Częstochowie ponad 3000 – w liceach, technikach, szkołach branżowych, czyli 1404, 1320 i 600 dla uczniów szkół branżowych. Szacujemy, że z powiatów i powiatów ościennych przybędzie do Częstochowy, ale mamy luz, jeżeli chodzi o rezerwę. Myślę, że około 20 oddziałów to będą oddziały niepełne. Każdy uczeń, który wybierze jakąkolwiek szkołę częstochowską, się dostanie. Oczywiście musi spełnić odpowiednie kryteria, czyli liczbę punktów i świadectwo odpowiednie.

Jak informuje Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji w Częstochowie, kandydaci muszą mieć odpowiednie wyniki w nauce i punkty za świadectwo, co jest przepustką do najbardziej obleganych szkół. Spory ma w tym udział internetowy system wykorzystywany podczas rekrutacji:

Ze względu na dobro dziecka, dobro kandydata dobrze by było, gdyby sobie wybrał adekwatnie do swoich możliwości, adekwatnie do swoich kompetencji przynajmniej trzy szkoły, czyli widzę się w przyszłości na studiach to wybieram trzy licea, w każdym liceum mogę sobie wybrać 2-5 różnych klas. Po zakończonej rekrutacji nastąpi symulacja.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół średnich ogłoszone zostaną 22 lipca. Jak mówi częstochowski naczelnik edukacji, każdy uczeń na pewno znajdzie swoje miejsce:

Jak dziecko ma wystarczającą liczbę punktów, odpowiednie świadectwo, to dziecko, które wybrało sobie wymarzoną szkołę, to do tej wymarzonej szkoły na pewno się dostanie. Konkurencja w naszych tzw. elitarnych szkołach mam nadzieję, że będzie dosyć spora. Gwarantujemy, że miejsc jest więcej niż uczniów.

Za ponad miesiąc poznamy listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Kto i gdzie się dostał okaże się ostatecznie dopiero 2 sierpnia. O tegorocznej rekrutacji informował nas Rafał Piotrowski z UM Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021