Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wniosek do ZUS-u o wyprawkę szkolną jest prosty, ale zdarzają się powtarzane błędy

Facebook Twitter

Już prawie 95% uprawnionych osób złożyło wniosek o 300+ na wyprawkę szkolną w naszym regionie, podsumowuje śląski oddział ZUS. To kwota w ramach programu Dobry Start, wypłacana co roku z przeznaczeniem na zakup przyborów szkolnych i podręczników dla uczniów.

fot. vimbroisi / pixabay.com

Jak mówi Beata Kopczyńska – rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rodzice którzy jeszcze tego nie zrobili, mają 2,5 miesiąca na złożenie wniosku i skorzystania ze świadczenia:

Sukcesywnie ZUS przyznaje i wypłaca kolejne 300 plus, jeśli rodzic złożył poprawnie wypełniony wniosek w lipcu lub sierpniu i dołączył do niego wszystkie niezbędne dokumenty, to ma gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do końca września
Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, mogą to zrobić do 30 listopada wyłącznie elektronicznie- za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie – to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Niestety, mimo że wniosek jest prosty i wysyłany drogą elektroniczną zdarzają się błędy przy jego wypełnianiu i składaniu:

Czasami zdarzają się błędy, jak chociażby pomyłka cyfry w PESELU, czy w podanym koncie bankowym, czasami rodzice składają kilka wniosków na to samo dziecko, po zapomnieli, że wcześniej złożyli. Niestety, jakakolwiek nieprawidłowość we wniosku wymaga dodatkowej weryfikacji i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, co to wydłuża czas rozpatrzenia wniosku. Najczęściej popełniane błędy to: nieprawidłowy PESEL dziecka, błędny numer rachunku bankowego, kilka wniosków złożonych na to samo dziecko. Zdarzają się również sytuacje, że zarówno matka, jak i ojciec dziecka wnioskują o świadczenie na to samo dziecko. Do wniosków nie są dołączane wymagane dokumenty albo są one niewłaściwe, czasami dołączane są niepotrzebnie.

– informowała rzecznik ZUS-u w regionie. O pieniądze na wyprawkę szkolną można wnioskować jeszcze do końca listopada.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj