Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wisła i Szczyrk zapraszają na narty

Facebook Twitter

W poniedziałek przed południem w Wiśle ruszyć mają wyciągi na stokach narciarskich, dołączyć mają do nich restauracje, kawiarnie, a także agroturystyki. To zapowiedź branży turystycznej, która ma dosyć wielomiesięcznej blokady.

Poniedziałek 1 lutego taką datę wybrali przedsiębiorcy na otwarcie swoich interesów. Dają też czas rządowi na rozmowy z nimi.

Karina Poloczek przedstawiciel hotelarzy i Marek Bujok restaurator z Wisły przyznają, że dbałość o bezpieczeństwo klientów jest na najwyższym poziomie.

Sanepid wie, policja wie, że my pracujemy – gastronomia i turystyka – w ścisłym reżimie sanitarnym. To nie jest tak jak w sklepach, które obserwujemy i jesteśmy tym przerażeni. Nie może być tak, że my jesteśmy dyskryminowani. My tworzymy dużą część polskiego dochodu. Jesteśmy w tej chwili kozłem ofiarnym w całej tej sytuacji.

My chcemy po prostu pracować, w reżimie sanitarnym, w ograniczonej ilości, mamy ilość stolików, możemy jasno pokazać, że możemy co drugi stolik wyłączyć, żeby zachować bezpieczeństwo. Ja całe życie myślałem, że tak naprawdę trzeba kombinować, żeby nie pracować a dzisiaj w Polsce okazuje się, że trzeba kombinować, żeby pracować. To jest dla mnie naprawdę nienormalne.

Co z tarczą, którą reklamuje rząd? – Tarcza niewiele nam daje, a propozycje porównywania miesięcy pracy mija się z celem, trudno bowiem zestawić miesiące wiosenne z zimowymi – przyznaje Arkadiusz Matuszyński pełnomocnik zarządu Wiślańskiego Skipassu, organizacji zrzeszającej 15 ośrodków narciarskich na terenie Wisły i Ustronia.

Druga propozycja rozliczenia, która tam jest zaproponowana to jest porównanie listopada i grudnia 20219 roku do listopada i grudnia 2020 roku. Tutaj, jeżeli sezony byłyby równe można by taki pomysł przyjąć, ale zwróćcie uwagę Państwo na to – w listopadzie i grudniu 2019 roku zimy nie było, w 2019 roku zima przyszła bardzo późno. Sami zastanawiamy się tak naprawdę czy to jest po prostu jakieś niedopatrzenie, czy jest to w jakimś stopniu specjalnie tak ustawione. 

Do przedsiębiorców z Wisły dołącza także Szczyrk. Tutaj również 1 lutego przedsiębiorcy mają otworzyć swoje biznesy.

Branża po pierwszym lockdown-ie była w dramatycznej sytuacji w kwietniu, teraz jest to katastrofa

– mówią Beata Rakszewska i Marek Niedośpiał przedstawiciele Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej

Chcemy pracować przede wszystkim, chcemy wrócić na normalną ścieżkę naszej pracy. mamy zadłużenia, mamy poblokowane konta, chcemy normalnego życia po prostu w tej branży.

Chcemy pokazać, że niestety rządu nie stać na pokrycie wszystkich kosztów, bo to są ogromne koszty, które ponosimy od ubiegłego roku. Do premiera i do wojewody, żeby wprowadził stan wyjątkowy, wtedy będziemy mogli prosić o pokrycie, żądać pokrycia wszystkich naszych kosztów. 

Jak podkreślają przedsiębiorcy, każdy z nich podejmuje decyzję o otwarciu indywidualnie. W miniony piątek ruszył już pierwszy z wyciągów w Wiśle. To Klepki, które zorganizowały rekreacyjny kurs jazdy na nartach i snowboardzie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj