Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół im. Kochanowskiego w Częstochowie.

Facebook Twitter

Wirtualną strzelnicę ma już Zespół Szkół im. Kochanowskiego w Częstochowie. Będą w niej organizowane obowiązkowe lekcje strzelania. 80 proc. kosztów inwestycji pokryło Ministerstwo Obrony Narodowej, w ramach ogólnopolskiego programu.

fot. czestochowa.pl

Strzelnica multimedialna wspomoże system treningowy, pozwoli na ćwiczenia w strzelaniu dla czterech osób jednocześnie:

Mariusz Błaszczyk: Przygotowanie młodzieży, ale nie tylko młodzieży, ale również funkcjonariuszy innych służb nie związanych z siłami zbrojnymi. Przygotowanie osób, które należą do organizacji pro-obronnych czy również w ogóle innych osób ze społeczeństwa tutaj Częstochowy. Do tego, aby promować sport strzelecki i przygotować do obsługi broni. Przygotowania i poznania zasad, jakie obowiązują na strzelnicy, posługiwania się bronią krótką, bronią długą, czyli de facto bronią osobistą. Przede wszystkim będzie służyło do promowania zajęć ze szkolenia strzeleckiego, posługiwania się bezpiecznie bronią.

– jak mówi ppłk. Mariusz Błaszczyk, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, szkolenie na strzelnicy multimedialnej będzie składać się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Strzelnica jest cyfrowa, ale imituje wszystkie efekty odczuwalne podczas strzelania. Skorzysta z niej młodzież z wielu szkół:

Mariusz Zawada: Strzelnica jest przygotowana na cztery stanowiska: cztery karabiny długie, cztery pistolety. Jest to broń gazowa z efektem odrzutu. Można sobie ustawiać odległość na 20 metrów, 50 100 metrów. Można zmieniać warunki atmosferyczne. Pada deszcz, wieje wiatr. Jest przygotowana do strzelania z różnych odległości i w różnych warunkach. Całkowity koszt inwestycji wynosił 195 tys., z czego 80 % pokrywało Ministerstwo Obrony Narodowej, a 20 % Urząd Miasta Częstochowy.

– dodaje Mariusz Zawada, dyrektor Zespołu Szkół im. Kochanowskiego w Częstochowie.

fot. czestochowa.pl

Jakie korzyści przyniesie trening na takiej strzelnicy? To ma być przede wszystkim kompleksowe przygotowanie, mówią specjaliści:

Mariusz Błaszczyk: Przygotowujemy osoby przede wszystkim z poznania warunków bezpiecznego posługiwania się bronią. Z czego ta broń jest zbudowana, z jakich składa się części i jak posługiwać się, żeby była również bezpieczna dla otoczenia, nie tylko dla tej osoby, która ją używa. Poznanie warunków strzelania, jakie będą panowały w różnych zadaniach strzeleckich i oczywiście poznanie zasad tak zwanych BLOS, czyli bezpiecznego posługiwania się bronią. Bezpieczeństwo, gdzie kieruje się lufa, jak musimy reagować na otoczenie i gdzie kierujemy palec z języka spustowego, żeby również nikomu nie wyrządzić krzywdy.

Początkowo następuje oswojenie uczestników z bronią, a dopiero potem szkolenie przenosi się do sali multimedialnej, dodaje ppłk. Mariusz Błaszczyk z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Strzelnice wirtualne są zdecydowanie bezpieczniejsze od tych tradycyjnych, dlatego też bardzo dobrze sprawdzają się do treningów dla młodzieży.

fot. czestochowa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023