Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wiosenne porządki na Warcie: Kolejna akcja oczyszczania terenów nad Wartą już w najbliższą sobotę (22.04)

Facebook Twitter

Zapoczątkowaliśmy na wiosnę sprzątanie w różnych częściach miasta. Tym razem częstochowianie chcą zadbać o rejon nadrzeczny. W sobotę (22.04.) planowana jest kolejna, 7. już edycja akcji Wiosenne porządki na Warcie.

Wiosenne porządki na Warcie
Fot. facebook.com/rethingczestochowa/

Wiosenne porządki na Warcie

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, a najbardziej osoby, które posiadają już pewne umiejętności i pomogą przemieszczać się kajakami:

Janek Wanat: Zapraszamy przede wszystkim osoby o pewnym doświadczeniu, jeżeli chodzi o pływanie na kajaku. Takie optymalne rozwiązanie to dwuosobowy kajak z jednym kajakarzem. Natomiast na przednim fotelu, gdzie może siedzieć druga osoba, ustawiamy duży worek na śmieci i wszystkie paskudztwa, nieciekawe, niesmaczne, nieprzyjemnie wyglądające rzeczy, które gdzieś tam w naszej Warcie pływają, lokujemy właśnie w tych workach, aczkolwiek może być ekipa dwuosobowa, wtedy mamy troszkę mniej miejsca na to, żeby tam gromadzić te nieczystości, ale również da się tak płynąć.

– mówi Janek Wanat, jeden z organizatorów wydarzenia. Sprzątanie nurtu rzeki i jej nadbrzeży wpisuje się w obchody Światowego Dnia Ziemi, który przypada właśnie 22 kwietnia.

Janek Wanat: W tym roku chcemy zmontować taką grupę specjalną, która wyruszy od samej Częstochowy, czyli tam od bulwarów przy Warcie, gdzie tak naprawdę nominalnie rozpoczyna się szlak kajakowy. Ale to będzie tylko kilkuosobowa grupa najbardziej zaawansowanych kajakarzy. Wyruszą trochę wcześniej i mają nas dogonić po prostu. I wiem, że sobie z tym poradzą. Natomiast główny rzut i cała silna ekipa będzie startowała od Jaskrowa, gdzie będziemy się wodować i tam czyścić rzekę na meandrach, na tych zakamarkach, tam gdzie zbiera się najwięcej tych niebezpiecznych, nieciekawych przedmiotów.

W ramach wiosennych porządków na uczestników czekają wyznaczone odcinki i trasy na Warcie. Twórcy akcji chcą dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców:

Janek Wanat: To głównie nasz cel, żeby docierać do świadomości ludzi, do młodzieży, ale też do starszych osób, że to nie tylko śmieć, który został wrzucony do wody czy pozostawiony gdzieś nad rzeką. To śmieci, które są w parku, na jakichś bulwarach, na łąkach, które wiatr zwieje do koryta, które razem z wodą, z opadami deszczowym spływają do tego głównego nurtu i szczególnie po zimie jakieś zatory się tworzą. My jako człowiek jesteśmy bardzo skuteczni w zanieczyszczaniu środowiska naturalnego, natomiast zapominamy o tym, że to nie wpada wszystko gdzieś do jakiejś czarne dziury i nie znika.

– informował Janek Wanat. Rozejrzyjmy się wokół siebie, śmieci same nie znikną, a w sobotę 22 kwietnia możemy pomóc w porządkowaniu terenów nad wodą w Częstochowie.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Jest tego WARTA. Wspólne sprzątanie rzeki na Starym Mieście

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj