Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wiolonczelowa Wiosna w Filharmonii Częstochowskiej już dzisiaj (10.03.)

Facebook Twitter

,,Concerto Grosso na 3 wiolonczele i orkiestrę” to będzie pierwszy z uroczystych koncertów przygotowanych przez filharmoników podczas "Wiolonczelowej Wiosny". Zapowiada się święto dla melomanów, dzięki współpracy muzyków z Częstochowy i Krakowa.

To już w ten weekend:

Adam Klocek: Ważne koncerty, ponieważ 10 marca w Częstochowie, a 12 marca w Filharmonii Krakowskiej, czyli w bardzo prestiżowej sali koncertowej, nasza Orkiestra Symfoniczna z solistami, będą też profesorowie Akademii Muzycznej w Krakowie.  – nasze wspólne przedsięwzięcie, 10., jubileuszowa wiosna wiolonczelowa, 90. rocznica urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego. Niezwykły utwór, niezwykle ciekawy na trzy wiolonczele solo i wielką orkiestrę symfoniczną, czyli słynne concerto grosso. Do tego przepiękna ósma symfonia Antonino Dworzaka, jeden z najpiękniejszych, późno romantycznych utworów, również kompozytora ulubionego przez profesora Pendereckiego. Stąd nieprzypadkowo ten wybór.

90. rocznica urodzin Pendereckiego, oczywiście będzie głównym, muzycznym punktem koncertu, który w piątek (10.03.) odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej. Do 10. Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej i do kompozycji Pendereckiego, w bardzo osobisty sposób podchodzi też muzyk, dyrygent – Adam Klocek. Dlaczego to tak ważny utwór dla dyrektora naszej filharmonii?

Adam Klocek: Dla mnie też jest osobiście niezwykle utworem, z którym łączą mnie wspomnienia, ponieważ za ten utwór ja jako wiolonczelista solista dostaje nagrodę Fryderyka i też uczestniczyłem w pierwszym wykonaniu tego utworu pod batutą kompozytora, profesora Pendereckiego, ponieważ on jako pierwszy dyrygował tym utworem, (…). Miałem ten zaszczyt i przyjemność grać jako solista, tym razem po raz pierwszy będę utworem dyrygował.

Krakowska Wiosna Wiolonczelowa to cykl koncertów organizowany przez Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego, dlatego piątkowy koncert z Częstochowy zawita też w najbliższą niedzielę (12.03.) w Krakowie. Do gmachu przy Wilsona zapraszał Adam Klocek. Koncert „Dvořák/Penderecki” rozpoczyna się o godz. 19.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 marca 2023