Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielu przyjezdnych uchodźców zgłasza się po PESEL. Są kolejki, bo procedura jest długotrwała

Facebook Twitter

Wielu przyjezdnych zgłosiło się po numer PESEL. Są wydzielone cztery stanowiska obsługi oraz wsparcie urzędników, którzy pomagają Ukraińcom wypełnić wnioski. Potrzebna jest cierpliwość, bo procedura nie jest błyskawiczna, a przed magistratem ustawiają się od kilku dni kolejki.

fot. czestochowa.pl

O kilku rzeczach trzeba pamiętać:

Proces nadania nr PESEL połączony jest z koniecznością dostarczenia zdjęcia, musi to być zdjęcie biometryczne oraz pobranie odcisków palców, które są pobierane na stanowisku nadawania nr PESEL. Wymagane zdjęcie ukraińscy uchodźcy mogą wykonać bezpłatnie w punkcie informacyjno-pomocowym przy ul. Śląskiej 3/5. Mogą przynieść też zdjęcie zrobione w dowolnym zakładzie fotograficznym, z zaznaczeniem, że musi to być zdjęcie zgodne z wymogami zdjęć do dowodu osobistego. W punkcie przy ul. Śląskiej dostaną też formularz wniosku i pomoc w jego wypełnieniu.

Jak mówi Magda Grabałowska, jeżeli przyjezdne osoby nie potrzebują pilnie dokumentów, warto aby poczekały na unormowanie się ruchu interesantów. Na razie oczekiwanie na obsługę jest długie. Dlaczego każda osoba musi spędzić w urzędzie kilkadziesiąt minut?

W toku rejestracji danych osoby i nadania nr PESEL oraz pobrania wizerunku i odcisków palców będą też rejestrowane dodatkowe dane jak data wjazdu do kraju oraz w przypadku dzieci i ewentualnie osób objętych opieką, dane osób sprawujących faktyczną pieczę nad tymi dziećmi. Rejestracja tych danych jest niezbędna z punktu widzenia udzielania dalszych świadczeń. Apelujemy, żeby osoby, które mogą się wstrzymać, zgłosiły się po numer PESEL za kilka dni

– informowała Magda Grabałowska z biura prasowego w częstochowskim magistracie. Dodajmy, że z kolei przyjmowanie od mieszkańców wniosków o refinansowanie kosztów pobytu uchodźców ruszy z opóźnieniem.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj