Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielki Las dwukrotnie powiększony. RDOŚ: ”To piękne miejsce, ale wciąż nie można go zwiedzać”

Facebook Twitter

Wielki Las w gminie Przyrów jest teraz dwa razy większy. Na terenie rezerwatu są ponad stuletnie dęby i olsze czarne, RDOŚ zmienił jego granice.

Wielki Las
fot.mat.prasowe RDOŚ

Wielki Las dwukrotnie powiększony

To piękne miejsce, ale wciąż nie można go zwiedzać

-mówi Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

Natalia Zapała: Najstarszy rezerwat przyrody w województwie śląskim Wielki Las zlokalizowany w gminie Przyrów, został powiększony dwukrotnie. Obszar chroniony po powiększeniu przez Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach obejmuje 63 hektary. Wielki Las utworzono dla ochrony pięknego lasu olszowo-jesionowego, powiększeniem objęto ponad 30 hektarów lasu, którego walory są niemal identyczne, jak terenu w rezerwacie w starych granicach.

Przeszkodą, aby można było teren uznać za atrakcyjny turystycznie, są liczne rozlewiska, tereny bagniste, rowy i kanały utworzone przez rodziny bobrów, mówi Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Siłą rzeczy to również obszar ze znaczącym nagromadzeniem insektów. Co kryje jeszcze las w Przyrowie?

Natalia Zapała:  Rezerwat leży w gminie Przyrów w powiecie częstochowskim, na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Złoty Potok, utworzony został 71 lat temu, dominują tam zbiorowiska łęgowe jesionowo-olszowe. Dęby osiągają wiek 140 do 150 lat, a olsze czarne 130 lat. Znaczna część terenu, podobnie jak obecny rezerwat, jest silnie uwilgotniona, a nawet całkowicie zalana, podtopienia te spowodowane są działalnością bobrów. Sam teren rezerwatu nie został udostępniony do zwiedzania.

RDOŚ w Katowicach przyznaje, że występuje tu drzewostan, który ma nawet 130 lat, o czym mówi rzecznik śląskiej dyrekcji. Teren jest powiększony i chroniony przed zewnętrznymi czynnikami, które mogłyby wpływać na tutejszą dziką przyrodę:

Natalia Zapała: Wokół rezerwatu utworzono również otulinę, której jak dotąd rezerwat nie posiadał, całkowita jej powierzchnia wynosi prawie 170 hektarów. Na Śląsku powstaną dwa nowe rezerwaty przyrody, planowane rezerwaty to Góry Gorzkowskie i Babski Las, podobnie jak Wielki Las, są one zlokalizowane na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Złoty Potok.

Jak dodaje Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, w gminach Przyrów i Janów mają powstać nowe rezerwaty. Na terenach, które mają zostać objęte ochroną, występują m.in. rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj