Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielkanocny Zwierzyniec. Alpaki życzą Wesołych Świąt

Facebook Twitter

Baranki, zające, kurczaki... Pod hasłem" Wielkanocny Zwierzyniec" teraz najbardziej roześmiane zwierzaki na świecie- alpaki, z nimi życzenia Wesołych Świąt mają dosłowne znaczenie...

Alpaki są coraz bardziej popularne, skąd ta popularność? Skąd popularność w popkulturze, bo przecież to zwierzęta, których wizerunek jest na poduszkach, na koszulkach czy pościeli. Czy tak jak lamy plują i czy pasuje im polski klimat? O to pytamy hodowcę Piotra Majcherczyka, rozmawiał Paweł Stępniewski.

Skąd pomysł na alpakarnię?

W sumie pierwsze alpaki kupiłem, można powiedzieć ogródkowe, tak to potocznie się mówi, to było w 2008 roku. To są bardzo miłe zwierzątka, „pluszaki”, jak to mówią potocznie, żyjące duże pluszaki, choć to nie jest tak zupełnie, też wymagają opieki, nie  są w sumie łatwe w hodowli, jakby wyglądało na zdjęciach, że się nic przy tym nie robi. Najpierw kupiłem kilka sztuk i tak sobie chodziły w ogródku, dalej mam koło domu alpaki, ale musiałem się przenieść alpakarnię, bo zabrakło terenu.

Czy trudna jest hodowla alpak?

To jest porównywalne do hodowli owiec, kóz, mówi się, że podobną ilość pokarmu spożywają: siana, trawy, no i woda (…). 

Kolejne pytanie dotyczy alpakoterapii, jak powiedziała nam specjalistka z Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia to terapia coraz bardziej popularna, jak dogoterapia czy hipoterapia… Na czym polega?

To też kontakt, przede wszystkim kontakt, spacery, przebywanie z tymi zwierzętami. Ja nie zajmuję się alpakoterapią, są od tego fachowcy, są też już kursy w tym kierunku (…). To jest taki plus, że wełna alpaki nie uczula, każdy może dotknąć (…).

Czy alpaki ciągle się uśmiechają? Bo tak wyglądają….

Jakie są alpaki, jak je można scharakteryzować?

Są to spokojne w miarę zwierzęta, nie są tak agresywne jak lamy, choć troszkę mają przodków podobnych, wielbłąda północno-amerykańskiego, tylko, że alpaka powstała jako mieszanka wielbłąda północno-amerykańskiego z wikunią, a lama też ten sam wielbłąd z guanako. Wielbłąda mają przodka, stad ten wielbłądowaty wygląd. To były mniejsze wielbłądy (…).  Są miłe, cieszą oko, sam wygląd pyszczka już cieszy, no ale nie zapominajmy, że to są zwierzęta i zdarzają się też agresywne osobniki, które potrafią kopnąć, może nawet opluć. Bardzo rzadko, ale się zdarza.

Pochodzą z Ameryki, czy klimat w Polsce im odpowiada?

No chyba nawet lepiej niż w Andach, 85 % populacji alpak to jest Peru, a tam żyją na wysokości w Andach 4,5 – 5 tysiącach, a tam są skoki temperatur. Tu w Polsce mają o wiele lepsze warunki (…).  

Czy alpaki trzeba strzyc zawsze tak jak owce? Tak – odpowiada nasz rozmówca:

Dlaczego wełna alpak jest tak pożądana?

Ten wygląd dużo daje, ta kolorystyka, nie jest to sztuczne, owce mają brąz, czarne i białe. Tu jednak jest taka gama, ja już nie mówię miksy, bo wełna potrafi być biało- czarna, biało- brązowa, ale tych podstawowych kolorów jest bardzo dużo (…).

Mówił nam Piotr Majcherczyk, hodowca.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj