Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielkanoc w innych krajach Europy. Poznaj tradycje świąteczne

Facebook Twitter

Czarownice, konkursy na turlanie się jajek czy bitwa na pisanki. Poznajcie najciekawsze tradycje wielkanocne, panujące w różnych zakątkach Europy.

fot. pezibear / pixabay.com

Wielka Brytania

Wielkanoc dla Brytyjczyków oznacza 4 dni wolnego. Świętowanie rozpoczynają już w Wielki Piątek a kończą w Wielki Poniedziałek tzw. Easter Monday. Podobnie jak u nas, czas świąt wiąże się z symbolem nowego życia. W tym czasie jajka poza świątecznym stołem, pojawiają się również w konkursach. Najpopularniejszą zabawą a jednocześnie tradycją jest Egg Rolling, czyli wyścigi w turlaniu jaj. Turlające się jajo, musi jak najkrótszym czasie dotrzeć do mety, szkopuł w tym, że jego skorupka musi pozostać nienaruszona. Kolejną tradycją jest poszukiwanie słodkich czekoladowych przekąsek w ogrodach.

fot. Torli Roberts – sxc.hu

Szwecja

Tutaj popularny jest Paskkaerringar, czyli święto przypominające Halloween. Tego dnia dziewczynki przebierają się za czarownice, które mają symbolizować wielkanocne baby. Następnie odwiedzają sąsiadów, życząc im wesołych świąt. W zamian za to, sąsiedzi napełniają ich koszyki smakołykami lub pieniędzmi. W Wielką Sobotę dzieci są także obdarowywane jakami wykonanymi z tektury, w których kryją się słodycze.


Cypr

Cypryjczycy, podobnie jak my, malują świąteczne pisanki. Ciekawym jednak jest to, iż wszystkie jajka mają czerwoną barwę, która w tradycji symbolizuje krew Chrystusa. Na Cyprze, przed rozpoczęciem tradycyjnego świątecznego śniadania odbywa się bitwa na pisanki. Wszyscy zgromadzeni przy wspólnym stole uderzają między sobą jajkami. Tradycja głosi, że osoba, której pisanka pozostaje nienaruszona, będzie miała spokojny rok.


Francja

Francuzi kultywują tradycję, która wiąże się z poszukiwaniem dobroci w niedzielny poranek, są one pochowane w domach i ogrodach. Dodatkowo przed domami Francuzów, można zobaczyć kolorowe, ozdobione pisankami i wstążkami drzewka.


Czechy

Tutaj lany poniedziałek wygląda nieco inaczej. Mężczyźni przygotowują sobie rózgi wielkanocne, którymi uderzają kobiety po nogach. Podobno zwyczaj ten pomaga zachować młodość oraz zdrowie.

A jakie są Wasze ulubione tradycje świąteczne? Dajcie znać:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024