Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielkanoc bez procesji, nowe limity dla wiernych w kościołach

Facebook Twitter

Częstochowska kuria metropolitalna zdecydowała, że tegoroczna Wielkanoc odbędzie się bez procesji z udziałem wiernych. Mniej osób będzie mogło też gromadzić się na uroczystościach w kościołach. Tak jest nawet przed świętami, bo od ostatniej soboty (27.03.) zgodnie z rządowym rozporzędzniem odnośnie obiektów kultu. Wierni muszą zachować minimum 1,5 metra odległości oraz obowiązkowo zakrywać usta i nos.

fot. congerdesign/ Pixabay

Rządowe rozporządzenie przyniosło ważną zmianę:

Jedną zasadniczą zmianę dotyczącą limitu wiernych w kościele, zamiast dotychczasowego 1 osoby na 15 m2, przy tych dniach do 9 kwietnia mieć będziemy 1 osobę na 20 m2. Oczywiście w tych mniejszych kościołach jest to już znacząca różnica, bo sam przebieg świąt, ten porządek już został zakomunikowany wszystkim księżom. Nie będziemy mieć tu znaczących zmian

– o nowych wytycznych dla kościołów mówi rzecznik częstochowskiej kurii ks. Mariusz Bakalarz. Ograniczenia wymusił drastyczny wzrost zakażeń, szczególnie na Śląsku, gdzie sytuacja epidemiczna jest już poważniejsza niż na Mazowszu. Podczas zbliżającej się Wielkanocy mniej osób pojawi się też w kościołach podczas święcenia pokarmów:

Będą obie możliwości, czyli ta forma tradycyjna, taka zwyczajna, do której wszyscy przywykliśmy, z tą różnicą, że w obrębie kościołów, może się to dokonać tylko w takiej liczbie wiernych, jaka wynika z limitu dla danego obiektu, ale również na zewnątrz świątyni, na placach kościelnych będzie trzeba zachować konieczny dystans i wszystkie środki ostrożności, takie jakie są wskazane przepisami państwowymi

– o gromadzeniu się wiernych w kościołach w czasie pandemii rozmawialiśmy z rzecznikiem Kurii Metropolitalnej w Częstochowie – ks. Mariuszem Bakalarzem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj