Wielka sztuka na ekranie. Przed nami dwa ostatnie wakacyjne odcinki
Przed nami dwa ostatnie wakacyjne odcinki "Wielkiej sztuki na ekranie". To cykl wyjątkowych reportaży z najważniejszych muzeów i galerii świata.
Wielka sztuka na ekranie
Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów. Za tydzień we wtorek (27.08.) o godzinie 18:30 „Pocałunek Klimta. O obrazach mistrza secesji wiedeńskiej”. Ostatnia odsłona w piątek, 31 sierpnia „Dzień w londyńskiej The National Galery”. 500 zł miesięcznie na dziecko w wieku 12 – 35 miesięcy dla rodziców, którzy wychowują swoje dziecko w domu.
27 VIII 18:30 POCAŁUNEK KLIMTA. O OBRAZACH MISTRZA SECESJI WIEDEŃSKIEJ
„Pocałunek” Gustava Klimta jest podobno najczęściej reprodukowanym obrazem. Plakaty z jego wizerunkiem wiszą w akademikach całego świata, wciąż zajmując w nich pierwsze miejsce. Kubki, magnesy, notesy, długopisy – na tym wszystkim można znaleźć wizerunek tego obrazu, szczególnie jeśli odwiedza się Wiedeń. Dokument pozwala z bliska przyjrzeć się detalom tego namalowanego prawdziwym złotem obrazu, który wisi w Belvedere Museum w Wiedniu. Poznamy też jego historię i historię samego Gustava Klimta, niedoścignionego mistrza Secesji Wiedeńskiej. Przyjrzymy się również innym obrazom tego artysty. Film przygotowali twórcy „Nowego Vermeera. Wystawy wszech czasów”.
31 VIII 16.30 DZIEŃ W LONDYŃSKIEJ THE NATIONAL GALLERY Wielka Brytania 2024, 90 min., reż. A. Ray, P. Grabsky
Po legendarnej londyńskiej Galerii Narodowej, widza oprowadząją pracownicy. Nie tylko sprzątaczki, ochroniarze, kuratorzy i dyrekcja, ale także goście specjalni: członkowie Grupy Monty Pythona i księżniczka Eugenia. Pokazują obrazy, które mają dla nich największe znaczenie. A wszystko to z okazji 200-lecia istnienia tej ikonicznej instytucji kultury Wielkiej Brytanii.
Założona w 1824 roku The National Gallery to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego. W jej zbiorach znajduje się ponad 2.300 arcydzieł, pochodzących z lat 1250–1900. Prezentuje się tu prace największych, między innymi: Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, van Gogha, Tycjana, Botticellego, Rafaela, Caravaggia, Moneta, Velázqueza, Renoira, Goi, Picassa, Cézanne’a i innych. Jako że jest to instytucja państwowa, swoje zbiory udostępnia zwiedzającym bezpłatnie.
Ten jubileuszowy film oddaje głos przede wszystkim tym, którzy pracują w galerii na co dzień, często niewidoczni dla zwiedzających. Zróżnicowana grupa ludzi z różnych środowisk, mających silne powiązania z tą instytucją, dokonuje zaskakujących wyborów swoich ulubionych obrazów, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych znaczniej mniej. Przez pryzmat opowiadanych przez nich historii możemy zbadać 200-letnie dzieje londyńskiej The National Gallery oraz dowiedzieć się, co w przyszłości czeka to niezwykłe miejsce.
Cykl zainaugurowano w 2015 roku reporterską wizytą w słynnej Tate Modern, gdzie oglądaliśmy dzieła współtwórcy fowizmu Henriego Matisse’a. Potem odkrywaliśmy tajemnice m.in. Dziewczyny z perłą oraz podziwialiśmy prace Rembrandta, van Gogha, Moneta, Renoira, Cézanne’a, Degasa, Pissarra, Fridy, Muncha, Vermeera i innych artystów.