Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielka akcja sadzenia drzew z częstochowską fundacją, również z myślą o walczącej Ukrainie

Facebook Twitter

W dzielnicy Północ, częstochowska Fundacja Rething zaprasza wszystkich do akcji sadzenia drzew. Pojawią się przy ul. Kukuczki też nowe krzewy oraz specjalnie z myślą o Ukraińcach - kalina.

fot. Shameer Pk/ Pixabay

Akcja już 9 kwietnia:

W najbliższą sobotę przy ul. Kukuczki będziemy sadzić drzewa. Zapraszamy młodzież, dzieci wraz z rodzicami, ponieważ jest to doskonała okazja do tego, żeby pokazać młodym ludziom, w jaki sposób można w mieście dbać o środowisko. Mamy już wybrane sadzonki drzew. Dostaliśmy od Urzędu Miasta Częstochowy zgodę na konkretne nasadzenia. Natomiast można jeszcze włączyć się do organizacji akcji i ufundować drzewko.

Akcja ma wymiar edukacyjny i proekologiczny

– mówi Małgorzata Terrero-Rozmus, prezes Fundacji Rething – inicjatorka wydarzenia. Zaplanowano, że łącznie w tym rejonie na działce wskazanej przez miasto przybędzie co najmniej 46 drzew. Ważną częścią nasadzeń będzie „owocowy zakątek”.

Tym razem wyjątkowo będziemy też sadzić drzewa owocowe, pośród nich będą czereśnie, śliwy, wiśnie i jabłonie. Taki owocowy zakątek będzie się znajdował w jednym miejscu przy Lesie Aniołowskim. Taki zakątek przyda się dla przyszłym pokoleń, takie drzewa będą jak najbardziej potrzebne, więc myślimy trochę przyszłościowo. Sadzenie drzew odbędzie się 9 kwietnia w sobotę, I tura o godz. 11:00, II tura o godz. 15:00. Zapraszamy wszystkich, nie ma ograniczeń wiekowych

– zapowiada Szymon Wydymus. Ekologiczne wydarzenie zaplanowano między ulicą Kukuczki a Laskiem Aniołowskim, na wysokości miejskiego przedszkola. Będzie tu symboliczny zielony gest dla Ukrainy:

Ze względu na sytuacja, jaka teraz ma miejsce na Ukrainie, postanowiliśmy symbolicznie okazać wsparcie i posadzić kilka krzewów kaliny, która jest symbolem narodowym Ukrainy. Całe rodziny z dziećmi mogą przychodzić, młodzież, osoby starsze i mężczyźni, żeby mogli pomóc fizycznie przy kopaniu – można to potraktować jako wyjście na siłownię

– dodaje Szymon Wydymus z fundacji Rething. Już wiadomo, że sadzić będziemy: klony, brzozy, lipy, graby, buki i jesiony, których sadzonki dostarczy szkółka z Rzerzęczyc. Pomysłodawcy zwracają się też do chętnych o ufundowanie kolejnych sadzonek drzew. Zapraszamy chętnych, wystarczy przyjść i zabrać za sobą rodzinę:

Radio Jura: Wiem, że macie gotowy sprzęt, to co potrzebne do prac ogrodowych.

Jak najbardziej, na miejscu będziemy mieć rękawice ochronne, będziemy mieć szpadle i potrzebne narzędzia oraz wszystkie potrzebne materiały. Zachęcamy do zabrania ze sobą czegoś do picia, jeżeli ktoś może to swojego szpadla, własnych rękawic ogrodowych, ale nie ma takiej konieczności. Jeśli ktoś ma taką możliwość i sprzęt leży w garażu, to zachęcamy, żeby zabrać go ze sobą.

Spotykamy się w sobotę o godz. 11:00 a następnie o godz. 15:00 w dzielnicy Północ. Z Małgorzatą Terrero-Rozmus rozmawiał Mariusz Osyra.

fot. facebook.com/rethingczestochowa

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024