Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielka akcja porządkowania Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Złotej. Przyjdź pomóc 9 czerwca

Facebook Twitter

Opuszczona nekropolia żydowska w Częstochowie jest jednym z najbardziej tajemniczych i najrzadziej odwiedzanych zabytków w mieście. A szkoda, bo to unikatowe miejsce w skali kraju i jedna z największych tego typu nekropolii w Polsce.

fot. franciscalis / pixabay.com

9 czerwca będzie można przyłączyć się do jej sprzątania:

Rada Miasta 20 maja przyjęła uchwałę, zgodnie z tą Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce – Oddział w Częstochowie ogłosił Rok Pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta. W ramach tych obchodów m.in. jest sprzątanie cmentarza żydowskiego. Hołd złożony osobom, które zostały np. w czasie II WŚ zabite przez Hitlerowców.

Jak mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska, wolontariusze spotykają się o godz. 15.00 aby porządkować głównie zieleń na Cmentarzu Żydowskim. Przy ulicy Złotej mogą pojawić się wszyscy, którzy zechcą w tej akcji pomóc:

To jest obiekt, który jest wpisany do rejestru zabytków, także jest to nasza wielka wartość w Częstochowie. To jest trzeci w Polsce , największy cmentarz żydowski. Godzina 15:00 spotykamy się pod bramą. Jeśli ktoś znajdzie czas, ochotę, to może przyjść, o której chce. My będziemy tam od 15:00. Bardzo zachęcam do tej akcji

– zachęca radna częstochowska Jolanta Urbańska. Akcja potrwa do godz. 18.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2022