Większe wsparcie z MOPSu potrzebne w czasie pandemii, głównie dla seniorów
Pandemia wymusiła większą aktywność w pomocy społecznej. Pojawiły się nowe potrzeby, którym trzeba sprostać, więcej mieszkańców wymagało też pomocy w załatwianiu codziennych spraw.

Szacowany czas czytania: 01:58
W trakcie pandemii MOPS wykonuje dodatkowe działania, to między innymi aktywność na polu wspierania seniorów:
Mając na uwadze potrzebę pomocy seniorom jako tej grupie najbardziej narażonej na zachorowania w trakcie epidemii, pracownicy MOPS realizowali na rzeczy tych osób, które zgłosiły się do programu np. przez specjalną infolinię, usług robienia zakupów, dostarczenia ich do miejsca zamieszkania, również wykupienia leków czy dostarczenia gorącego posiłku. Uruchomiono specjalną infolinię, która jest obsługiwana przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Można dowiedzieć się szczegółowych informacji o tym, jakie formy wsparcia są realizowane w mieście podczas epidemii.
Wsparcie udzielane przez MOPS w trakcie pandemii jest nadal potrzebne i stale obecne
– mówią urzędnicy. Jak dodaje rzecznik MOPS-u w Częstochowie, to właśnie seniorzy najczęściej korzystali z infolinii, dopytując o zasady pomocy, z jakiej formy mogą skorzystać, lub pytając o ułatwienia w codziennych sprawach:
Infolinia obsługiwana jest w dniach i godzinach pracy ośrodka, to 502 699 730. Pracownicy MOPS od początku trwania pandemii również telefonicznie monitorują sytuację osób, które rozpoczęły kwarantannę bądź izolację, wykonują telefony i w razie potrzeby kontaktują osoby potrzebujące jakiegoś wsparcia z instytucjami, organizacjami, wolontariuszami, którzy udzielają pomocy osobom znajdującym się w kwarantannie bądź izolacji, pomagają również w organizacji tego wsparcia nasi pracownicy przy współpracy chociażby z Fundacją Chrześcijańską Adullam
– dodaje i podpowiada seniorom Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Działania trwały przez cały 2021 roku na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z covidem. Swoją aktywność kontynuuje też w tym roku. Szczególnie, że takie wsparcie wciąż jest potrzebne i oczekiwane, głównie przez osoby starsze:
Jeśli zachodzi taka potrzeba, osobom na kwarantannie bądź izolacji, które nie mają możliwości zapewnienia sobie wyżywienia we własnym zakresie, dostarczany jest gorący posiłek bądź suchy prowiant. Pracownicy MOPS wsparli niemal 17 tys. mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, którzy przebywają w kwarantannie. W okresach nasilenia epidemii w danym miesiącu takich kontaktów telefonicznych było nawet ponad 2,5 tys.
Wsparcie instytucjonalne w razie nieustępowania pandemii nadal będzie obecne
– zapewnia rzecznik MOPS Olga Dargiel.
Zobacz także: