Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Większe niż przed rokiem zainteresowanie Częstochowskimi Rowerami Miejskimi. CUK podsumowało sezon

Facebook Twitter

Po pandemicznej przerwie rowery wracają do łask. Ponad 64 tysiące wypożyczeń. Tak wygląda podsumowanie tegorocznego sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego. To znacznie lepszy wynik niż przed rokiem.

Rowery miejskie w Częstochowie Miejskie rowery
fot. Pixabay

O statystykach rozmawialiśmy z Łukaszem Kotem, naczelnikiem Centrum Usług Komunalnych:

Łukasz Kot: Mieliśmy ponad 60 tys. wypożyczeń, dokładnie 64 tys. z niewielką górką. Dwa razy więcej niż w zeszłym roku, to jest jedna dobra informacja. Druga jest taka, że przez 5 lat działania roweru miejskiego został użyty w Częstochowie pół miliona razy, czyli kilkaset tysięcy razy mniej ktoś wyjechał samochodem, dzięki temu był trochę mniejszy ruch na ulicach, było mniejsze zanieczyszczenie. Bazując na tym, co się dzieje też na wschodzie, to zaoszczędziliśmy paliwo. Nie daliśmy zarobić na paliwie złym ludziom.

W 2022 r. łączny czas wynajmu Częstochowskiego Roweru Miejskiego wyniósł prawie 1200 dni ciągłego wypożyczenia.

Coraz częściej przesiadamy się z samochodu na rower z powodów oszczędności, ale to nie jedyny powód

– mówi Łukasz Kot.

Łukasz Kot: Po pierwsze podrożało paliwo, w związku z czym część ludzi korzysta z rowerów, żeby dojechać nimi do pracy zamiast własnym samochodem. Po drugie skończyły się etapy pracy zdalnej, studiów zdalnych, nauki zdalnej, czyli trzeba było dojechać do pracy, szkoły, w związku z czym rower miejski był jednym z tych środków. Po trzecie zmieniliśmy kilka lokalizacji stacji, które według nas nie miały dużych ilości wypożyczeń. Jeżeli na stacji było 1-2 wypożyczenia dziennie, to znaczy, że stacja nie działała za dobrze i nie była używana.

Miasto na razie nie ma w planach tworzenia nowych stacji Roweru Miejskiego. Być może w przyszłości powstaną prywatne stacje rowerowe:

Łukasz Kot: Wszyscy wiemy, jaka jest teraz sytuacja, jeżeli chodzi o finanse gmin w całym kraju. Myślę, że raczej będziemy dążyć do tego, żeby te stacje, które dalej mają słabsze ilości wypożyczeń gdzieś relokować. Jedną z mniejszych stacji jest stacja na Pasażu Bareły, ona w naszym zamyśle miała służyć turystom, pielgrzymom. Ilość wypożyczeń wskazuje, że raczej nie jest to dobre miejsce, tym bardziej że niedaleko jest stacja przy dawnej Cepelii. Będziemy myśleć, żeby tę stację gdzieś przemieścić.

W tym sezonie w mieście działało 26 stacji, gdzie na użytkowników czekało 239 rowerów. Sprawnej komunikacji pomogła relokacja i umieszczenie stacji w bardziej popularnych miejscach:

Łukasz Kot: Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się stacje w centrum miasta, czyli te, które służyły mieszkańcom do komunikacji na linii Alei, ale też Park Lisiniec, Promenada Niemena, czyli tam, gdzie użytkownik mógł dojechać z dzielnic tzw. sypialnych do centrum miasta albo z centrum miasta do dzielnic sypialnych. To też pokazuje, że to, co zrobiliśmy w zeszłym roku, czyli zagęszczenie stacji bliżej centrum tak, żeby minimum dwie stacje były na dzielnicy, bo w sytuacji, gdzie jest jedna stacja na dzielnicy nie jest nikomu potrzebna, bo ktoś, kto weźmie rower może dojechać tylko do miasta, natomiast nie może się już poruszać w okręgu dzielnicy

– zaznacza Łukasz Kot. I jeszcze ciekawostka – najczęściej wypożyczany jednoślad osiągnął wynik prawie 565 wynajmów, a najaktywniejszy użytkownik, rekordzista tego sezonu, korzystał z usługi 480 razy, czyli ponad 2,5 razy dziennie.

Częstochowski System obsługiwany jest przez firmę Nextbike Polska, największego dostawcę i operatora sieci wypożyczalni w kraju. Częstochowskie Rowery Miejskie funkcjonują od 2018 r.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024