Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Więcej zieleni w rejonie pomnika. Projekt w tym roku, sadzenie zieleni w przyszłym

Facebook Twitter

Rozbiorą część nawierzchni wokół Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny, dzięki czemu Śródmieście zyska więcej zieleni. Pojawi się też szpaler drew w tym platany oraz niska zieleń.

Taki jest plan Centrum Usług Komunalnych w związku z planami nowej aranżacji Placu Pamięci Narodowej.

Generalnie z miejscem jest trudno, bo w centrum miasta jest bardzo mało miejsc na to. Tym bardziej, że miasto prowadząc rozwój zrównoważony musi brać pod uwagę głosy mieszkańców, którzy chcą więcej zieleni i głosy mieszkańców, którzy chcą, żeby ta zieleń się mocniej nie rozwijała. Staramy się szukać takich miejsc, gdzie jest bardzo dużo słońca, mało cienia, gdzie infrastruktura podziemna umożliwia nam dosadzanie drzew. Drzewa są niezbędne do tego, żeby chłodzić Częstochowę. Udało nam się znaleźć dwa takie miejsca i zamierzamy je w przyszłym roku zazielenić.

Drugim miejscem obok Placu Pamięci Narodowej, jest ulica Focha na krótkim odcinku między Śląską a al. Wolności, mówił o tym w Radiu Jura – Łukasz Kot. Dzięki pomysłowi na zastąpienie części granitowej nawierzchni w rejonie pomnika zielenią, w przyszłości płyta będzie się mniej nagrzewać. Jest i pomysł dla szukających tutaj cienia.

Widzieliśmy, że ludzie mocno cierpią z powodu braku cienia, więc chcemy im za pomocą zieleni dać taką naturalną osłonę przed słońcem.

Radio JURA: Na ten cień będziemy musieli jeszcze poczekać czy jest szansa na przesadzenie bardziej dorodnego drzewa? Jaki jest plan miasta?

Plan jest taki, żeby sadzić tam takie drzewo, jak sadziliśmy w alejach, czyli dosyć duże drzewa. One są już większe, więc dają cień. Są takie teorie, że jak drzewo już jest mocniej odchowane w szkółce, to łatwiej się adaptuje do nowego miejsca i jest większa szansa na to, że pierwsze dwa, trzy lata przetrzyma.

Radio JURA: Jeszcze platany…

Jeżeli mówimy o placu Pamięci Narodowej, to rzeczywiście będą aleje platanów po obu stronach ulicy Śląskiej

– zapowiada Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych w rozmowie Mariusza Osyry. Łącznie ok. 20% powierzchni placu ma zająć zieleń. Jeszcze w tym roku w mieście potrwa projektowanie, na realizację z kolei mają dopiero znaleźć się pieniądze.

Architekt chciał, żeby drzew było jeszcze więcej, więc jest niewykluczone, że my te drzewa tam dosadzimy, żeby trochę zagęścić zieloną ścianę. Myślę, że to będzie takie miejsce, które bardzo szybko zwróci uwagę mieszkańców, że jest inne, że się zmieniło, że jest bardziej zielone. Sam architekt mówił, że on widział ten plac bardziej zielony w latach 80, niestety nie dano mu tego zrobić. Cieszę się, że możemy my to teraz zrobić wspólnie. W tym roku chcemy mieć projekt i kosztorys tak, żebyśmy pozyskali środki w przyszłym roku na realizację tego zadania.

Zyskamy w centrum oprócz platanów, też krzewy, byliny lub niskie żywopłoty, dodaje Łukasz Kot naczelnik Działu Usług Komunalnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj