Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Więcej uczniów rozpoczyna podróż do szkół. Jakie rozkłady jazdy będą obowiązywać w MPK?

Facebook Twitter

Młodzież sukcesywnie wraca do szkół, ale MPK na razie zachowuje wakacyjne rozkłady jazdy. Nauka hybrydowa spowodowała, że do końca roku szkolnego znów więcej uczniów wsiądzie do komunikacji miejskiej.

O obowiązujące rozkłady pytaliśmy rzecznika miejskiego przewoźnika.

Jeśli chodzi o rozkład to pozostaje w MPK rozkład wakacyjny. Niewiele różni się w dni robocze od tego standardowego. Częstotliwość jest tylko 9% mniejsza. Warto też podkreślić, że na niektórych liniach ta częstotliwość i ten rozkład pozostaje bez zmian. Sytuacja, kiedy frekwencja się będzie powiększać, dopiero jest na rozruchu i tak naprawdę za kilkanaście dni będziemy mogli stwierdzić, czy jest potrzeba powrotu do standardowych rozkładów.

Jak informuje Maciej Hasik, na razie przejazdy obowiązują wciąż według wakacyjnych rozpisek MPK. Na zmiany zdecydował się np. PKS, który wznawia dla uczniów część z połączeń między sąsiednimi miejscowościami a Częstochową:

Nie można porównywać rozkładów innych przewoźników publicznego transportu zbiorowego w regionie, bo charakterystyka komunikacji miejskiej jest zupełnie inna niż tych przewoźników, którzy wożą pasażerów pomiędzy różnymi miejscowościami regionu, a nie w takim wymiarze i w takiej częstotliwości jak w ramach usług częstochowskiego MPK

– argumentuje rzecznik częstochowskiego MPK. Przypomnijmy w autobusach obowiązują pandemiczne limity liczby pasażerów. Na szczęście mniejsze niż kilka tygodni wcześniej, a pasażerowie mogą zapełnić już połowę wszystkich miejsc.

50% maksymalnie tego, ile osób nominalnie może zmieścić się w takim pojeździe. Wciąż pozostaje jednak obowiązek pozostawienia połowy miejsc wolnych siedzących i tak też będzie w tym przypadku, czyli zwiększamy limit z 30 do 50%, więc możliwości podróży będzie więcej. Więcej osób niż dotąd będzie mogło się na taką podróż zakwalifikować według ogólnopolskich rządowych obostrzeń, które aktualnie obowiązują.

Czy to wystarczy dla uczniów przemieszczających się do szkół? Przekonamy się w kolejnych tygodniach. Od 31 maja wszyscy mają wrócić już do stacjonarnej nauki. Informował nas Maciej Hasik, rzecznik częstochowskiego MPK.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021