Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Więcej obywateli Ukrainy na rynku pracy

Facebook Twitter

Mimo problemów na rynku w czasach pandemii, nie maleje liczba obcokrajowców pracujących w Częstochowie i regionie. ZUS odnotował nawet wzrost liczby przyjezdnych pracowników.

fot. Unsplash / pixabay.com

W porównaniu do końca 2019 roku, na koniec grudnia 2020 przybyło u nas ponad 6,2 tys. obcokrajowców.

W województwie legalnie pracujących cudzoziemców było przeszło 63 tys. osób, Dane statystyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne jak np. umowa o pracę czy zlecenie. W tych statystykach ujęte są też osoby, które prowadzą własną firmę.

Jak przyznaje Beata Kopczyńska, rzecznik ZUSu: w naszym województwie najwięcej osób ze wschodu podejmujących pracę było w Zabrzu, w Częstochowie przybyło ich najmniej. Niezmiennie 80% przyjezdnych stanowią Ukraińcy…

To tendencja utrzymująca się już od kilku lat. W województwie śląskim na 63 tys. cudzoziemców, ponad 50 tys. legitymuje się ukraińskim paszportem. Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy, to obywatele Białorusi, około 2 tys. osób i Gruzji 1,5 tys. osób legalnie pracujących.

Jak przyznaje ZUS, według statystyk mamy w regionie pracowników z ok. 100 krajów ze wszystkich zakątków świata.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021