Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Więcej obcokrajowców do pracy. W Częstochowie o tysiąc wzrosła liczba przyjezdnych pracowników w ciągu roku

Facebook Twitter

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ostatnim roku w całym województwie śląskim znacznie wzrosła liczba pracujących obcokrajowców. Tylko w Częstochowie jest niemal tysiąc więcej przyjezdnych niż jeszcze rok wcześniej.

ZUS przypomina o zmianach w zasiłkach dla młodych rodziców. Te weszły już w życie; Dzień otwarty w ZUSie

Na koniec marca legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie było ponad 66 tys. osób. To blisko 10 tys. więcej niż pod koniec 2019 roku. Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają, pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na tę statystykę. Gdy już granice zostały odblokowane w 2 połowie ubiegłego roku, obcokrajowcy ponownie zaczęli przyjeżdżać do Polski do pracy.

Od tej pory zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie, zauważają eksperci ZUS-u, mówi rzecznik instytucji Beata Kopczyńska. Na koniec marca legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie było o 3 tys. więcej niż w grudniu:

W marcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wyniosła 766 tys.. Największy wzrost wśród zagranicznych pracowników nastąpił w przypadku obywateli Ukrainy. Również w woj. śląskim najwięcej cudzoziemców, którzy podjęli zatrudnienie, to Ukraińcy. Składki na ubezpieczenia społeczne wprowadzane były za ponad 53 tys. obywateli z ukraińskim paszportem, obywatele Białorusi – mamy ich tutaj 2200 osób, następnie Gruzini – ponad 1700 osób.

Ukraińcy dominują wśród obcokrajowców, którzy szukają u nas zatrudnienia. Ale jak wynika z danych Zakładu, pracują u nas osoby z odległych krajów, czasem decydują się otwierać własne firmy:

Na terenie woj. śląskiego pracują obywatele jeszcze z około 100 różnych państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest 9 mieszkańców Indonezji. Są też osoby, które prowadzą w Polsce własną firmę. Nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS

– dodaje Beata Kopczyńska, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w w regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024