Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Więcej dzieci z Ukrainy w naszej oświacie. Czy wpłynie to np. na nabór do przedszkoli? Pytamy w Urzędzie Miasta

Facebook Twitter

Coraz więcej najmłodszych Ukraińców zasila grupy w częstochowskich przedszkolach i szkołach. Mając to na uwadze, wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie, czy tegoroczna rekrutacja do placówek oświatowych będzie inna niż w latach poprzednich. Czy wpłynie na nią nieoczekiwany napływ uchodźców? O to pytaliśmy w magistracie.

Urzędnicy zapewniają, że dla wszystkich wystarczy miejsc i przy naborze nie powinniśmy się spodziewać problemów:

W przypadku rekrutacji, która się odbyła, nie zmienia się reguł w trakcie gry, czyli na razie robimy rekrutację zgodnie z tą rekrutacją, która w rozumieniu polskiego systemu prawnego się rozpoczęła. Natomiast jak się okaże, że mamy problem z brakiem miejsc, mieszkańcom Częstochowy – tym, którzy są dzisiaj i tym, którzy są i będą w najbliższych tygodniach, zrobimy wszystko, żeby te miejsca w przedszkolach – bo tu może być największy problem – zabezpieczyć

– zapewnia Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Edukacji. Miasto przewiduje, że w tym roku trzeba przygotować więcej miejsc dla maluchów w placówkach oświatowych. Nie wszędzie da się utworzyć dodatkowe oddziały przedszkolne dla dzieci z Ukrainy:

Oczywiście, jeśli chodzi o dzieci, które dzisiaj trafiają – one dzisiaj trafiają do systemu, zarówno na poziomie przedszkoli. Codziennie weryfikujemy liczbę wolnych miejsc, ale jeśli chodzi o przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe na dzień dzisiejszy na każdym poziomie edukacji mamy sytuację bezpieczną, zabezpieczoną i tutaj nie ma żadnych obaw.

Aktualna sytuacja powoduje też braki w kadrach nauczycielskich. Więcej grup w placówkach wymaga większej obsady pedagogów:

W przypadku nauczycieli, którzy mają ukończone studia to też dobrze by było – z całym szacunkiem – żeby nie pracowali w markecie, tylko w wyuczonym zawodzie, czyli jeśli będziemy mieli problemy kadrowe nauczycielskie, to pewnie też będzie myśleli o wykorzystywaniu tego potencjału. Na tym etapie myślę, że idziemy w kierunku tam, gdzie będą oddziały przygotowawcze – tam będziemy na pewno zatrudniali pracowników z Ukrainy, żeby im pomóc i ułatwić, ale tak naprawdę też, żeby oni pomogli nam przy uchodźcach z Ukrainy, żeby właściwie lepiej się nimi zaopiekować i zorganizować.

Obecnie w częstochowskich szkołach i przedszkolach uczy się ponad 150 dzieci ze wschodu, ta liczba będzie się zmieniać

– mówił Rafał Piotrowski, odpowiedzialny za częstochowską edukację.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2022