Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Więcej busów, połączeń i zmian w powiatowej komunikacji autobusowej

Facebook Twitter

Starostwo Powiatowe w Częstochowie zapowiada rozwój swojego systemu transportu publicznego. Po tym gdy sytuacja z przewozami skomplikowała się na skutek rezygnacji z wielu połączeń przez PKS, samorządy gminne porozumiały się i autobusy zaczęły dojeżdżać do okolicznych miejscowości.

fot. powiatczestochowski.pl

Zainteresowanie jest duże, dlatego tras i połączeń będzie przybywać od nowego roku.

Na pewno komunikacja publiczna, zbiorowa jest to pewnego rodzaju proces, który rozpoczęliśmy 1 września, ale on w tej chwili będzie przechodził trochę modyfikację. Obserwujemy jak się potoki pasażerskie zachowują, wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i głosy płynące z gmin naszego powiatu i chcemy tę komunikację od 1 stycznia rozwijać – gdzie się będą pojawiały nowe kierunki lub będą modyfikacje istniejących linii. Tych linii będzie 12 od 1 stycznia.

Od początku roku szkolnego mini-busy dojeżdżają do praktycznie każdej gminy powiatu m.in. do gmin: Janów, Przyrów, Koniecpol, Kłomnice czy Kamienica Polska. Jak mówi Adam Morzyk – członek zarządu powiatu częstochowskiego, ostatnie miesiące podpowiedziały jakie połączenia trzeba uruchomić i poprawić:

Na pewno jest to jeden z czynników sukcesu, żeby tę komunikację organizować tak, żeby odpowiedzialny za nią nie był sam powiat, ale interesy gmin i powiatu były zaspokojone przez nasze rozwiązanie. W tej chwili też prowadzimy rozmowy, będziemy podpisywać listy negocjacyjne, listy intencyjne, a za niedługo porozumienia w zakresie współfinansowania, czyli partycypacji w kosztach naszej komunikacji przez gminy. Gminy deklarują udział finansowy, żeby częściowo współfinansować deficyty, które będą powstawały na tych liniach

– zapowiada Adam Morzyk z częstochowskiego starostwa. Transport powiatowy sprawdził się na tyle, że warto ofertę poszerzać. Nowe linie mają mieć rozdzielone trasy, aby zapewnić transport jeszcze większej liczbie mieszkańców. Tak będzie np. w przypadku dojazdu do Lelowa czy Kłomnic. Nowe rozkłady jazdy będą gotowe jeszcze w grudniu.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2022