„Widzisz bezdomnego? Zareaguj”, apelują miejskie jednostki. Pomoże ZGM, MOPS i Straż Miejska
ZGM we współpracy z MOPS-em oraz dzielnicowymi rozpoczął akcję "Widzisz bezdomnego? Zareaguj". To działania ponawianie każdej zimy, gdy szczególnie ważne jest uwrażliwienie mieszkańców na los osób bez dachu nad głową.

O tej porze roku mogą im zagrażać nocne przymrozki:
Paweł Konieczny: W naszej akcji chodzi głównie o to, aby mieszkańcy wiedzieli, że taka możliwość jest, że kontakt z dzielnicowym czy z pracownikiem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej czy pracownikiem MOPSu, czy też w końcu wykonanie telefonu na infolinię 987, że to może komuś uratować życie. Tam można zgłosić problemy, dowiedzieć się, co można zrobić.
Instytucje te apelują, aby informować odpowiednie służby o miejscu przebywania bezdomnych
– mówi Paweł Konieczny, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Numer telefonu 987 warto zapisać lub zapamiętać. Kto wybiera najczęściej takie połączenia?
Olga Dargiel: Często z infolinii korzystają nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale również te osoby, które chciałyby udzielić im informacji, wesprzeć, pomóc, nie wiedzą gdzie pokierować taką osobę i wtedy też pod tym numerem infolinii można takie szczegółowe informacje uzyskać. Infolinia funkcjonuje całodobowo, 7 dni w tygodniu. Połączenie z numerem 987 jest bezpłatne
– informuje Olga Dargiel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. ZGM ma w administracji ok. 700 nieruchomości na terenie Częstochowy. Niestety w mieście nie brakuje opuszczonych budynków, stąd często bezdomni szukają w nich schronienia:
Paweł Konieczny: W pierwszym dniu naszej akcji wytypowaliśmy 10 lokalizacji. Ekipa, która została zmontowana, udała się we wszystkie te lokalizacje. Tam rzeczywiście są ślady przebywania ludzi, jest duży bałagan, te miejsca są bardzo zaniedbane. Staramy się te miejsca zabezpieczać, zamurowywać. To niewiele daje. Człowiek bezdomny może sobie nie zdawać sprawy, jakie niebezpieczeństwo grozi palenie ogniska w środku jakiegoś budynku. Te mrozy również są dla ludzi śmiertelne
– dodaje prezes Paweł Konieczny. W akcje wspierania bezdomnych w zimie angażuje się zawsze Straż Miejska. Patrole docierają do pustostanów i lokalizacji, gdzie gromadzą się i nocują osoby w kryzysie:
Artur Kucharski: Są to pustostany, zimne piwnice, altany, kanały i inne miejsca, gdzie bezdomni są narażeni na wychłodzenie. Jeżeli strażnicy miejscy napotykają osoby bezdomne, to proponują im przewiezienie do ogrzewalni lub noclegowni. Straż miejska w Częstochowie apeluje też do mieszkańców. Pobyt osób bezdomnych, które są narażone na wyziębienie, należy zgłaszać na numery alarmowe. Tylko szybka informacja może uratować osobę bezdomną przed poważnym wyziębieniem
– dodaje Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie. Akcja „Widzisz bezdomnego? Zareaguj” ma być w mieście długofalowa.
Zobacz także: