Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

WFOŚiG w Katowicach podsumowuje działania w 2022 i planuje na co wyda pieniądze w tym roku

Facebook Twitter

Blisko 900 milionów złotych – tyle pieniędzy w minionym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wydatkował na cele ekologiczne.

fot. materiał prasowy

Pieniądze wydano na ochronę środowiska, na czystsze powietrze, ale także utylizację azbestu czy edukację. Realizowano wiele projektów, dzięki którym nasze środowisko ma mniej odpadów, powietrze i woda poprawiają swoje parametry. Ale wsparcie w wymianę pieców, czy termomodernizacje budynków to też widoczny efekt w tym, że wielu mieszkańców naszego województwa mniej wydaje na ogrzewanie.

Tomasz Bednarek: Tylko na ten cel wydano blisko pół miliarda złotych.

– mówi Tomasz Bednarek prezes funduszu w Katowicach.

Tomasz Bednarek: To są środki dofinansowania, jakiego udzieliliśmy różnym podmiotom, różnym instytucjom, ale też dla osób fizycznych w programie „Czyste Powietrze”. Na to składają się także dotacje dla samorządów, przedsiębiorców czy spółdzielni mieszkaniowych (…). Wszystko po to, by poprawił się stan środowiska naturalnego w naszym województwie.

Nowy rok to kontynuacja poprzednich programów, nowe, lepsze warunki finansowania, ale też nowe zadania, na które można otrzymać dofinansowanie. To m.in. „Zielona przestrzeń”.

Tomasz Bednarek: Jednym słowem, którym można byłoby ten program określić, to program „odbetonowania” miast i gmin. Chcemy aby w miastach i gminach naszego województwa tworzyły się przestrzenie zielone i przyjazne dla mieszkańców. Dlatego finansujemy w tym programie utworzenie tego typu przestrzeni. Pierwszy raz w historii funduszu, otwieramy w programie – oprócz kosztów związanych z zazielenianiem – otwieramy go również na drobną infrastukture, tak aby te miejsca był przyjazne dla mieszkańców, a mieszkańcy mogli korzystać z terenów zielonych w miastach i gminach.

A my przypominamy o naszym ekologicznym cyklu. Eko Patrol Radia 90 w każdą sobotę po godzinie 7 rano.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024