Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

Facebook Twitter

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie i największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Festiwal zdobył już niemałą renomę i stał się wydarzeniem, które kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. Festiwal trwa od 20 do 22 maja 2022.

fot. mat. prasowy

WEEKEND Z FESTIWALEM 19. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie i największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Festiwal zdobył już niemałą renomę i stał się wydarzeniem, które kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. Festiwal trwa od 20 do 22 maja 2022.

Festiwal jest fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata. A częstochowianie będą mieli okazję obejrzeć, już w najbliższy weekend 20-21 maja, najciekawsze pozycje festiwalowe.

Dwa lata pandemii, wielkie kryzysy, zmiany klimatyczne i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas. Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość, dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat -Rethink Everything. Organizatorzy chcieliby, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania!

W weekendowym programie OKFu znalazło się sześć niezwykłych i różnorodnych filmów. Pokażemy najnowsze produkcje z całego globu, które z różnych perspektyw uchwyciły kondycję i problemy współczesnego świata.

fot. ma. prasowy

RZEKA

Australia, 2021, 75 min., reż. Jennifer Peedom

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia. Zapierające dech w piersiach obrazy (m.in. autorstwa Yanna Arthusa-Bertranda) uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe. Muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej zawiera zarówno utwory klasyczne, jak i autorstwa Radiohead.

DOM Z DRZAZG

Dania/ Szwecja/ Finlandia/ Ukraina 2022, 88 min., reż. Simon Lereng Wilmont

Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Podopieczni pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyli różne traumy i chowają w sobie wiele trudnych wspomnień. Dom dziecka może wydawać się zimnym i nieprzyjaznym schronieniem, w rzeczywistości jednak jest ciepłą, opiekuńczą przystanią. Pracownicy starają się zapewnić magiczną, bezpieczną atmosferę dzieciom, których los leży w rękach sądu.

PODWODNE ŻYCIE JACQUES’A COUSTEAU

USA 2021, 92 min., reż. Liz Garbus

Nominowana do Oscara Liz Garbus, znana z filmowych portretów Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje życie Jacques’a Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, odkrywcy, pisarza i reżysera. Film wykorzystuje fragmenty fenomenalnych podwodnych filmów Cousteau, a także nieznane dotąd materiały archiwalne. Wycinki z jego pamiętników czyta Vincent Cassel. Louis Malle opowiada o jego talencie reżyserskim, który przyniósł mu Złotą Palmę i Oscara. Dziś jego ostrzeżenia o kryzysie klimatycznym rozbrzmiewają silniej niż kiedykolwiek.

KROWA

Wielka Brytania, 2021, 94 min., reż. Andrea Arnold

Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Reżyserka, Andrea Arnold, skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy pracowników farmy mlecznej, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

McCURRY. W POGONI ZA KOLOREM

Hiszpania, Wielka Brytania, 2021, 93 min., reż. Denis Delestrac

Pierwszy pełnometrażowy portret współczesnego amerykańskiego fotoreportera Steve’a McCurry’ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży czy też ikoniczną zielonooką afgańską dziewczynkę. Film, który powstawał przez pięć lat, przedstawia kulisy jego życia i burzliwej 40-letniej kariery. Obserwujemy poszczególne etapy procesu twórczego McCurry’ego i poznajemy niepublikowane do tej pory zdjęcia.

POZNALIŚMY SIĘ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

Wielka Brytania, 2022, 91 min., reż. Joe Hunting

Ten rewolucyjny film powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków, w nowym ruchu społecznym, wyrosłym z komunikacji online. Reżyser przez dwa lata dokumentował podróż po VRChacie, który jest społeczną platformą wirtualnej rzeczywistości. W tym równoległym świecie każdy może być kim chce i występować pod postacią awatara. Wszyscy znajdą tu coś dla siebie: można się wygłupiać i uciekać od odpowiedzialności albo pozorować i przeżywać własną śmierć. To również miejsce na rozwój i wybuch uczuć czy na naukę. Bohaterów obserwujemy pod postaciami np. Kermita i innych fikcyjnych bohaterów, co nie osłabia przekazu

źródło: mat. prasowy/ Kino Studyjne OKF ILUZJA

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj