Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wciąż wiele pytań i wątpliwości budzi ogłoszona przez Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego strategia walki z pandemią na jesień tego roku.

Facebook Twitter

Duża część obowiązków spadnie na lekarzy rodzinnych: to oni będą decydować czy skierować pacjenta na test w kierunku koronowirusa, to oni będą zwalniać z kwarantanny i izolacji.

Kto będzie na nią kierował? Lekarz czy sanepid?

W tej chwili lekarz rodzinny, czyli lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem decyduje o izolacji tego człowieka na podstawie zebranych informacji czy udzielonej teleporady, bądź też jeżeli objawy nie ustępują zasada jest taka, że lekarz POZ ma fizycznie przebadać tę osobę i skierować ją na testowanie. Jeżeli test oczywiście potwierdzi obecność wirusa określa długość okresu izolacji w indywidualnym przypadku. 

– wyjaśnia Grzegorz Hudzik, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach. O potwierdzonym przypadku koronawirusa sanepid zostanie powiadomiony przez lekarza, który decyduje o izolacji pacjenta, a także przez laboratorium, które wykonało test. Czy pacjent rzeczywiście przebywa w odosobnieniu sprawdzać dalej będzie policja lub straż miejska, dane do systemu wprowadzać będą w przychodniach. Czy zmiany odciążą powiatowe stacje sanitarne?

Na pewno w części odciążą z obowiązków. Natomiast nagłe i natychmiastowe te zmiany mogą spowodować przejściowy taki chaos informacyjny, i rozdzielamy niejako klinikę i bezpośredni nadzór na chorobą to sprawuje lekarz, do tego jest nadzór epidemiologiczny, czyli zebranie wywiadu, z kim się dana osoba kontaktowała, z kim żyje, mieszka – jest po stronie instytucji sanitarnej. Odbieramy liczne telefony od lekarzy POZ, którzy  twierdzą, że nie są przygotowani do takiej formy pracy, ale myślę, że to już w Ministerstwie Zdrowia już będą trwały rozmowy na ten temat. 

Ale także w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach mają kilka pytań i wątpliwości co do zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia:

Na przykład obowiązek wykonywania badań osób przy przyjęciu do zakładu opiekuńczo-leczniczych, do DPS – mają te osoby wykonać badania i tutaj nie mamy dookreślonego, gdzie i kto będzie pobierał materiał do badań, kto będzie je wykonywał. Myślę, że to też potrzeba czasu, żeby to wyjaśnić. Zresztą ten zapis ma swego rodzaju swego rodzaju wakacje. Mamy jeszcze dwa tygodnie na dogranie tych tematów. Trudno sobie wyobrażać, żeby pacjent będący kandydatem do zakładu opiekuńczo-leczniczego jechał w systemie Drive-Thru i miał pobierany materiał, no raczej jest to mało prawdopodobne, żeby tak zrobić.

Nowe zasady diagnozowania pacjentów w kierunku COVID-19 mają zacząć obowiązywać w połowie września.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024