Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ważny temat dotyczący zdrowia mężczyzn! Badania urologiczne [materiał partnera]

Facebook Twitter

Radio JURA i szpital Mazovia z apelem do mężczyzn: Tak jak dbacie o swoje samochody, zadbajcie o zdrowie. O tym dlaczego tak ważne jest chodzenie do urologa i jak dużą rolę w profilaktyce u mężczyzn odgrywają kobiety, w naszych rozmowach.

fot.facebook.com/Szpital-Mazovia

Gośćmi Radia JURA są urolodzy: Tomasz Szopiński i Jan Powroźnik oraz Igal Mor, dyrektor Szpitala Mazovia w Częstochowie, także specjalista urolog.

Jak przekonać mężczyzn, żeby dbali o siebie. Dlaczego tak ważne jest chodzenie do urologa?

Tomasz Szopiński: Szanowni panowie, kochamy swoje samochody, ganiamy z nimi do serwisu, proszę was szanujmy i kochajmy siebie nie mniej niż nasze ukochane samochody. My jesteśmy bardziej cenni dla naszych pań i naszych dzieci. Trzeba chodzić do urologa, po 50 roku życia raz do roku! Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do urologa, nie zawsze jest to dla nas proste, czasami mieszkamy w miejscach gdzie ten specjalista nie jest dostępny. Można prosić swojego lekarza o zlecenie badania lub samemu pójść zrobić badanie PSA, oznaczenie kreatyniny, zrobić badanie ogólne moczu i wykonać badanie USG jamy brzusznej.

Czy dopiero mężczyźni po 50 roku życia mają się martwić o sprawy urologiczne?

Tomasz Szopiński: Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego i praktyka mówi, że jeżeli mężczyzna nie ma żadnych dolegliwości i żadnych kłopotów z oddawaniem moczu, nic się nie dzieje, to wystarczające jest przyjście na pierwszą wizytę w wieku 50 lat. Od tego jest kilka wyjątków, takich jak rodzinne występowanie raka stercza czy wola, aby przyjść do lekarza wcześniej. Nie można choremu zabronić dbania o swoje życie i zdrowie, przyjście na taką wizytę w wieku 40 lat nigdy nie jest błędem.

Nie należy się obawiać badań i diagnostyki urologicznej- apeluje o to doktor Jan Powroźnik i zwraca uwagę na rolę kobiet:

Jan Powroźnik: Dużo zależy od partnerek, mężczyźni wolą przemilczeć, schować problem i o nim nie mówić. Natomiast jeśli ich partnerki zauważą, że coś się dzieje nie tak, to powinny one nakłonić swoich panów, żeby się nie bali. My lekarze jesteśmy też mężczyznami, więc normalnie podchodzimy do problemów, możemy ich zrozumieć, możemy pogadać jak facet z facetem, podchodzimy do tego normalnie.

Na rolę partnerek zwraca też uwagę Igal Mor, dyrektor Szpitala Mazovia w Częstochowie. Tłumaczy jak groźny jest rak prostaty i co zrobić, żeby szybko go wyleczyć.

Igal Mor: Słyszę od pacjentów, którzy w końcu zdecydowali się przyjść do urologa, że wysłała ich żona, że żona- przepraszam- kazała przyjść, że żona się martwi… Mówiąc poważnie, o mężczyzn trzeba dbać jak o dziecko, w dzieciństwie dba mamusia, a przez całe życie kobieta. Każdy mężczyzna pamięta kiedy trzeba samochód zaprowadzić na przegląd, a nie chce sam pójść na przegląd. Choroby nowotworowe, które przebiegają bezobjawowo, to najgorsze co może być: pacjent niczego nie odczuwa, a w nim rozwija się choroba nowotworowa… Do takich chorób należy rak prostaty, kiedy pacjent nie ma żadnych objawów, cały przebieg choroby, aż po ostatnie stadium przerzutów, przebiega bezobjawowo. Mężczyzna musi chodzić na regularne „przeglądy”, inaczej mówiąc: na regularne wizyty u urologa.

fot.facebook.com/Szpital-Mazovia

Jak przekonać facetów do robienia badań diagnostycznych? Posłuchajcie urologa:

Tomasz Szopiński: Chciałbym, żeby panowie wiedzieli, że ta wstępna diagnostyka jest bezbolesna, trzeba oddać krew, trzeba oddać mocz i zrobić badanie USG. Podstawowe rzeczy do zrobienia, które stanowią bazowe narzędzie, całkiem dokładne, które jest w stanie wykryć w początkowej fazie większość bardzo niebezpiecznych chorób. Jaki jest zysk? Jeśli wcześnie chorobę rozpoznamy, jesteśmy w stanie zastosować minimalnie inwazyjne sposoby leczenia, co przekłada się na to, że mamy bardzo dobry wynik onkologiczny a zarazem nie poświęcamy jakości życia… Chorzy mają szansę na powrót do normalnego funkcjonowania społecznego czy zawodowego.

Mężczyźni boją się, że jeśli lekarz coś wykryje to się skończy życie – i życie seksualne, i życie zawodowe, rozpocznie się jakieś długotrwałe leczenie. Czy nowoczesna urologia zmienia to podejście?

Tomasz Szopiński: Nowoczesna urologia to jest domena leczenia znikomo inwazyjnego, mam na myśli kamicę, gdzie 99 % zabiegów jest wykonywanych endoskopowo. Chorzy nie mają żadnej rany, żadnej blizny, bardzo szybko są w stanie wrócić do swojej aktywności. W przypadku raka pęcherza ponad 80 % guzów jesteśmy w stanie usunąć przez cewkę, przez resekcję miejscową guza. Tutaj także chory szybko wraca do sprawności. Mamy takie metody, które nawet po trudnych zabiegach, pozwalają wrócić do pracy, do aktywności po tygodniu czy dwóch tygodniach po zabiegu.

Czytaj także:

 

 

Kontakt

Informacje na temat działalności Szpitala Mazovia w Częstochowie udzielane są pod numerem telefonu: 34 334 33 50

Więcej informacji o działalności Szpitala Mazovia:

Adres

Szpital Mazovia – specjalistyczny szpital urologiczny
Częstochowa, ulica Warszawska 30

Jak dojechać

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj