Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ważne zmiany odnośnie zasiłku opiekuńczego na dzieci dla rodziców, informuje ZUS

Facebook Twitter

Teraz ważne informacje dla rodziców najmłodszych dzieciaków z naszego regionu. Jak informuje częstochowski ZUS obowiązuję już zmiana w sprawie zasiłku opiekuńczego. Ubezpieczony rodzic może obecnie skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdy jest ono chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną.

Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego lub szkoły, do której uczęszcza dziecko. W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną za zamknięcie placówki należy uważać również zamknięcie klasy lub grupy przedszkolnej. Oznacza to, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, by rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy

– mówiła o zmianach Beata Kopczyńska z częstochowskiego ZUSu. Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Wysokość świadczenia to 80 proc. wynagrodzenia. Dodajmy, że nowa interpretacja przepisów wynika z wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj