Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ważne zasady urlopowe przypomina ZUS, gdyby zdarzyła się nam choroba na wyjeździe

Facebook Twitter

Trwa sezon wakacyjny, zatem ważne przypomnienie dla urlopowiczów ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W trakcie wyjazdów na wczasy zdarzają się: kontuzje, wypadki czy choroby. Z takiego powodu czasem musimy pozostać z dala od domu.

Mały ZUS Plus ZUS, wnioski o Mama 4 plus

Warto wiedzieć, że jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia na wakacjach, to musimy lekarzowi podać aktualny adres pobytu. W przeciwnym razie możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów.

Nie tylko choroba na wyjeździe uzasadnia pilnowanie prawidłowego adresu zamieszkania na zwolnieniu lekarskim. To nie są odosobnione przypadki, w których w systemie podawany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta, dlatego już w trakcie wizyty, w gabinecie lekarskim, przy wystawieniu e-zwolnienia to chory powinien przekazać lekarzowi pod jakim adresem będzie przebywał podczas choroby.

Jak radzi Beata Kopczyńska z ZUS-u, przemieszczanie się w trakcie choroby bez uprzedzenia pracodawcy czy ZUS-u powoduje, że możemy utracić świadczenie chorobowe:

Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego. Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ma na to trzy dni.

Coraz częściej kontrole w związku z chorobą prowadzi nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale i pracodawcy. Zdarzają się bowiem przypadki wyłudzeń zwolnień, a pracownicy w tym czasie dorabiają w innych miejscach:

Kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale też pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób. Kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

O tym warto pamiętać, na wszelki wypadek, chociaż wszystkim życzymy udanych wakacji, bez nagłych sytuacji, zwolnień lekarskich i chorób. W tej sprawie informowała nas rzecznik ZUS w regionie Beata Kopczyńska.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024