Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ważne! Premier ogłosił nowe obostrzenia, obowiązują od soboty

Facebook Twitter

Od soboty (27.03.) przez kolejne dwa tygodnie obowiązywać nas będą dodatkowe obostrzenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dziś (25.03.) decyzje rządu ogłosił premier, Mateusz Morawiecki.

fot. fernando zhiminaicela/ Pixabay

Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne. Zbliżamy się do granic wydolności polskiej służby zdrowia

– mówił w czasie konferencji premier Mateusz Morawiecki, który zaapelował, by Święta Wielkanocne spędzić w gronie najbliższej rodziny, w gronie domowników.

Nowe ograniczenia obowiązujące od 27.03. do 9.04.:

Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000m2 zostaną zamknięte. Wciąż zamknięte, z pewnymi wyjątkami są galerie handlowe. Dostępne będą hurtownie i składy budowlane, by zapewnić ciągłość pracy w branży budowlanej.

W placówkach handlowych i punktach usługowych, tj. poczta czy targ obowiązywać będzie zasada: 1osoba na 20m2, dotyczy to miejsc o powierzchni powyżej 100m2.

W kościołach obowiązywać będzie zasada 1osoba na 20m2 przy zachowaniu dystansu 1,5 metra.

Na dwa tygodnie zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony urody.

Zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Opieka będzie zagwarantowana wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych.

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Wśród zaleceń pojawiły się dwa: by jeśli to możliwe pracować zdalnie i by najbliższe święta spędzić z domownikami.

Dziś (25.03.) mamy rekordową ilość zakażeń w kraju: to ponad 34 tysiące potwierdzonych przypadków. Śląsk jest na pierwszym miejscu w tych niechlubnych statystykach: mamy 5 430 nowych zachorowań. Minister zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że „sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych środków”. Trwają rozmowy na temat możliwości transportowania zakażonych pacjentów poza region.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj