Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Warsztaty fundacji Oczami Brata już uczą swoich podopiecznych codziennych obowiązków

Facebook Twitter

W pracowni gastronomicznej uczestnicy warsztatów zajęciowych uczą się przygotowywać posiłki. Działa już projekt prowadzony przez Fundację Oczami Brata i przynosi pierwsze efekty. Uczestnicy, niepełnosprawne osoby pełnoletnie uczą się codziennych czynności.

fot. www.facebook.com/OczamiBrata

Kroją, pieką i gotują:

Wszystkie czynności, których uczą się nasi uczestnicy, będą wykorzystywali je na co dzień. Myślę, że już wykorzystują na co dzień, a dodatkowo uczą pewnych zwyczajów: że trzeba tutaj przyszli odpowiednią godzinę, zajęcia trwają też w wyznaczonym czasie, nie można też odpuszczać wielu różnych działań pod kątem naszych instruktorów, wspólnie wypracowują różne zadania, z których muszą się rozliczyć. Uczestnicy będą otrzymywali środki finansowe za przychodzenie na zajęcia w ramach tzw. treningu samodzielności.

– mówi Paweł Bilski. Uczestnicy zajęć w kilku różnych pracowniach uczą się bezpiecznie korzystać ze sprzętów AGD, które mają w domach. Poznają też np. podstawowe zasady podawania potraw, nakrywania czy zachowania się przy stole. Wszystko z myślą o ich samodzielności w życiu, także w wymiarze finansowym:

Dla osób, które nie mają na chwilę obecną wpojonej wartości pieniądza i które nie potrzebują tyle środków finansowych na utrzymanie np. nauczą się oszczędzania środków, gospodarowania, kupowania swoich materiałów potrzebnych do zajęć albo nawet bardziej już takiego bieżącego funkcjonowania. To są głównie osoby po 24 i 25 roku życia i aż osoby, które np. mają teraz 50 – 55 lat.

– dodaje prezes fundacji Oczami Brata Paweł Bilski. Wiadomo, że nie wszyscy korzystający w warsztatów osiągną z uwagi na niepełnosprawność pełną samodzielność funkcjonowania w przyszłości:

Nie wszystkie osoby niepełnosprawne mogą i będą mogły pracować. Jest kilka grupy schorzeń i ze względów samodzielności, zdobycia umiejętności w kierunku uzawodowienia, one nie podejmą pracy i tego typu placówki mają m.in. za zadanie nie tylko usprawnianie ich, rehabilitację, uspołecznianie, to również forma sprawowania opieki nad tymi osobami. Pomimo wysiłku medycznych, no niestety pewna grupa nas jako społeczeństwa, będzie tego wymagać.

– mówi Jan Wroński, dyrektor oddziału śląskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024