Warsztatowe lato, czyli Muzeum Częstochowskie na bogato
Już można planować pierwsze dni lipca z Muzeum Częstochowskim, które zadba o atrakcyjność Lata w Mieście dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym zaproponuje wakacyjne warsztaty.
W Multicentrum Zodiak uczestnicy będą mogli poznać wiele ciekawostek i tajemnic na temat naszych okolic – Jury Krakowsko-Częstochowskiej:
Justyna Cocyk: Zaczynając od tych najdawniejszych dziejów morza jurajskiego, dowiemy się, jak wyglądały amonity, będą też doświadczenia przeróżne, dowiemy się, co to są zjawiska krasowe, które nam towarzyszą w naszej najbliższej okolicy. Poznamy jurajskie zamki, Szlak Orlich Gniazd, także będzie dużo ciekawych rzeczy. Będą warsztaty plastyczne, będą też warsztaty techniczne. Zbudujemy balony inspirowane jurajskim zawodami Balonowymi, zbudujemy zamki z klocków, czy jurajskiego gada.
Jak informuje Justyna Cocyk z Muzeum Częstochowskiego zodiakowe warsztaty dla dzieci to tylko mała część letniej oferty. 4 i 5 lipca w Galerii Dobrej Sztuki najmłodsi dowiedzą się wiele na temat malarstwa, technik malarskich i… abstrakcji:
Justyna Cocyk: Zastanowimy się, co przedstawiają takie obrazy, jak można takie obrazy czytać. Każdy z uczestników też będzie miał szansę stworzyć swój własny, taki abstrakcyjny obraz.
Z kolei 11 i 12 lipca w Rezerwacie Archeologicznym na Rakowie dzieci będą mogły poznać tajemnice glinianych talizmanów. Ta muzealna placówka podczas zajęć przenosi uczestników w odległe historycznie czasy:
Justyna Cocyk: Tutaj archeolodzy postarają nam się przybliżyć właśnie taką magiczną moc talizmanów, bo właściwie one w każdej kulturze dawnej występowały i były takie przedmioty, w które wierzono, w których jakąś tę magiczną moc znajdowano. Podczas warsztatów, oprócz takiej pięknej opowieści, będzie można takie talizmany własnoręcznie wykonać.
Poleca Justyna Cocyk z Muzeum Częstochowskiego i Multicentrum Zodiak. Wakacyjne warsztaty przygotowały wszystkie muzealne obiekty w mieście, w każdym oddziale tej instytucji dominować będą inne tematy. W Ratuszu zajęcia np. o historii pocztówek, a w pawilonie w Parku Staszica na temat sztuki ludowej. Polecamy.
Czytaj także: