Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Warsztat Terapii Zajęciowej już działa. Pomoże odnaleźć się osobom z niepełnosprawnością w dorosłym życiu [FOTO]

Facebook Twitter

Kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością intelektualną w 6 zorganizowanych pracowniach przy ul. Łukasińskiego, przygotuje się do podjęcia pracy. Pozna też podstawowe umiejętności, jakie mogą pomóc im w usamodzielnieniu się w przyszłości.

Zarezerwowano na ten cel ponad 60 tys. złotych.

Ten warsztat terapii zajęciowej, nie będzie realizowany w formie projektu, który ma określony czas i wiadomo, że on się zakończy, i znowu my musimy myśleć o tym, w jaki sposób zabezpieczyć dodatkowe środki finansowe. Ten warsztat zajęciowy będzie realizowany przez – mam nadzieję – 2021, 2022, 2023 rok i dalej. Na chwile obecną jest tu 30 osób z niepełnosprawnością w sześciu różnych pracowniach warsztatowych, ale jak będzie potrzeba, będziemy starać się aby zwiększyć liczbę uczestników. Wtedy będziemy musieli wyremontować więcej pomieszczeń i zorganizować więcej pracowni, ponieważ zależy nam na tym, aby w jednej pracowni było maksymalnie pięć osób z niepełnosprawnością.

Pracownie zrealizowała częstochowska Fundacja Oczami Brata. Praca ma być tutaj realizowana w oparciu o indywidualne programy przygotowane dla każdego uczestnika.

Czego nauczą się podopieczni?

Obsługi komputera, maszyn do szycia, gotowania w pracowni gastronomicznej, introligatorstwa, sprzątania, takich też podstawowych czynności, ale takich które dają możliwość pracy w innych organizacjach pozarządowych, naszej klubo-kawiarni, w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Tych potrzeb jest naprawdę dużo, czekamy teraz na informację, ile osób wyjdzie teraz ze szkół specjalnych i szkół przysposabiających do pracy, ile osób z niepełnosprawnością znowu zostanie z niczym po zakończonej edukacji, no i dla nich realizujemy głównie te działania.

– dodaje Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj