Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wandale nie odpuszczają. Kolejne elewacje budynków „wzbogacone” o pseudograffiti

Facebook Twitter

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie stała się znów polem działań wandali. Zniszczona przez wandali, pseudografficiarzy elewacja będzie wymagała oczyszczania.

fot. facebook.com/anna.paleczekszumlas

Koszty usuwania malunków oszacowano na kilka tysięcy złotych.

Anna Paleczek – Szumlas: To pewna grupa grafficiarzy, młodych osób, która nosi nazwę WR, zbezcześciła naszą kolepke sztuki, naszą galerię jakimiś literami i przede wszystkim brzydkim graffiti. Nasz budynek w centrum miasta jest teraz oszpecony. Współpracujemy z policją i straż miejską, mamy zabezpieczony materiał z monitoringu. Właściwie trwają sprawy dotyczące działań policji, aby tą grupę „wyłuskać”, mam nadzieję, że wandale szybko poniosą konsekwencje tego wandalizmu.

– poinformowała Anna Paleczek – Szumlas, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki. Działania wandali nie omijają również innych budynków, często niszczone są świeżo odnowione elewacje budynków mieszkalnych. Takie częste incydenty związane z różnymi dewastacjami zdarzają się też wewnątrz, jak w Parku Wodnym, słyszymy:

Mateusz Wierzbicki: Niestety smutna rzeczywistość jest taka, że zdarzają nam się takie przykre incydenty jak pomalowane szafki, przebieralnie, urwane rzeczy z akcesoriów toaletowych czy technicznych. Szkoda, bo każdy kto przychodzi do naszego parku powinien przychodzić do miejsca czystego i zadbanego (…). Dlatego staramy się z tym walczyć, prosimy też o reakcje na takie ataki, lub ewentualnie wskazanie sprawców.

– dodaje Mateusz Wierzbicki z Parku Wodnego w Częstochowie. W Parku Wodnym na ścianach co jakiś czas pojawiają się różne wpisy i niechciane malunki. W naszym mieście na skutek działalności wandali ucierpiały w ostatnim czasie obiekty rekreacyjne i kulturalne, ale też ściany bloków czy kamienic.

Artur Kucharski: Pracownicy cywilni Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego zaobserwowali dwóch mężczyzn, którzy dewastowali sprejem elewację budynku w rejonie ul. Sobieskiego. Chwilę później jeden z mężczyzn zdewastował sprejem elewacje budynku przy al. Wolności. Powiadomieni strażnicy miejscy rozpoczęli patrolowanie ulic w celu ujęcia sprawców. Strażnicy miejscy zauważyli mężczyzn w rejonie Ronda Mickiewicza. Sprawcy na widok radiowozu Straży Miejskiej zaczęli uciekać. Strażnicy miejscy ujęli jednego z nich. To 22-letni mężczyzna.

To problem powtarzający się od lat, dodaje Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

Czytaj także:

Wandale w „natarciu” w dzielnicy Dźbów w listopadzie 2022 roku:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024