Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W województwie śląskim trwają przygotowania do przejęcia programu 500 plus przez ZUS

Facebook Twitter

W województwie śląskim trwają przygotowania do obsługi programu 500 plus. Nadal świadczenie będzie wypłacane bezgotówkowo, a ZUS przejmie obsługę programu rządowego już od stycznia przyszłego roku.

Ustawę podpisał właśnie prezydent RP, stąd przejęcie zadania od samorządowych jednostek staje się faktem:

Ustawa zakłada przeniesienie ustalenia uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie gotowy do obsługi tego zadania od nowego roku. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. tarczy antykryzysowej czy programie „Dobry Start”. Obsługiwać program 500+ będzie Centrum Świadczeń Dla Rodzin.

Jak mówi Beat Kopczyńska, rzeczniczka zakładu w naszym regionie, beneficjenci nie powinni odczuć żadnych zmian i utrudnień w związku z pobieraniem świadczenia na dzieci. 500+ nadal trafi na nasze konta, obsługa pozostaje bezgotówkowa:

Pieniądze z programu Rodzina 500+ będą wypłacane jedynie na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie stopniowo przejmował program Rodzina 500+. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja przyszłego roku. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie. Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia przyszłego roku tylko wnioski o nowe świadczenia, czyli np. na nowo urodzone dzieci

– dodaje rzecznik ZUSu w regionie Beata Kopczyńska. Na razie przy dotychczasowym pobieraniu 500+ wciąż pomocą mieszkańcom służyć będzie Częstochowskie Centrum Świadczeń przy ul. Sobieskiego. Wcześniej podobnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekierowano świadczenie dla uczniów Dobry Start, potocznie nazywane 300+.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022