Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W województwie śląskim rośnie liczba cudzoziemców – informuje ZUS

Facebook Twitter

Na koniec sierpnia liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wynosiła 57 tys. To prawie o 6 tys. więcej niż w czerwcu.

Wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19.

Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tys. w skali kraju a w województwie śląskim o niecałe 5 tysięcy. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie. 

– podkreśla Beata Kopczyńska rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie. Najwięcej cudzoziemców pochodzi ze wschodu Europy…

Najwięcej osób przyjeżdżających do pracy w Polsce pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Zarówno te narodowości są potwierdzeniem jeśli chodzi o statystykę krajową, jak i wojewódzką. Największy wzrost zarejestrowanych w statystykach cudzoziemców odnotowujemy w przypadku obywateli Ukrainy. W województwie śląskim to około 5 tys. osób więcej w sierpniu z tego państwa było niż w czerwcu.

W Częstochowie dominują obywatele Ukrainy – jest ich około 10 tys (9879/ dane na 31.08. br.) mówi Beata Kopczyńska z ZUS-u. Warto dodać, że wśród legalnie pracujących w województwie śląskim są też obywatele bardziej odległych krajów, jak m.in. te pochodzące z Ghany, Kuby, Jemenu, Zimbabwe czy Nepalu.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj