Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W województwie przybywa zakażeń. Jak sytuacja wygląda w samej Częstochowie? Lepiej!

Facebook Twitter

Rekordowe ilość nowych przypadków covid-19 na Śląsku. W samej Częstochowie sytuacja jest jednak dużo lepsza niż na południu województwa. W naszym mieście spada liczba osób, które przebywają w kwarantannie. Od kilku dni liczba nowych przypadków utrzymuje się na podobnym poziomie. Przybywa za to osób, które wygrały z koronawirusem.

fot. jarmoluk/pixabay.com

Dobre informacje przestawia Monika Sokołowksa:

Nie można mówić na razie o jakimś spektakularnym przełomie, ale statystyki mówią same za siebie. Kiedy zamówiony przez władze miasta ambulans do wykonywania wymazów rozpoczynał 16 kwietnia pracę, na kwarantannie w Częstochowie przebywało ponad 180 osób. Obecnie jest ich tylko 35 i wszystkie, po pobraniu próbek, oczekują już na wyniki testów. Łącznie ekipa wymazobusu, pobrała próbki od 300 osób i kończy na ten moment swoją pracę. Oczywiście gdyby w Częstochowie pojawiły się nowe osoby po kontakcie z zakażonymi lub nowe ogniska zakażeń, „wymazobus” ponownie zacznie kursować po mieście. Władze Częstochowy podkreślają, że musimy dalej być ostrożni, tak aby nie pojawiły się u nas nowe ogniska covid-19. Jednocześnie cały czas kontynuowana jest akcja systematycznej dezynfekcji budynków Miejskiego Szpitala Zespolonego, karetek Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz autobusów i tramwajów MPK. Wkrótce ma odbyć się też akcja dezynfekcji ławek wzdłuż najpopularniejszych szlaków spacerowych: alei Najświętszej Maryi Panny oraz Promenady Niemena.

Na razie sytuacja w mieście, jak na trwający stan epidemii, nie jest zła. W poniedziałek rano (4 maja) statystyki mówiły o 76 aktualnych przypadkach zakażenia wśród mieszkanek i mieszkańców miasta. W czasie długiego weekendu doszły trzy nowe przypadki, ale coraz więcej jest też osób, które już wyzdrowiały (obecnie 30). W izolacji domowej 4 maja przebywało w Częstochowie 29 osób (to osoby z pozytywnymi wynikami testów), a nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie tylko 6. Z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 6 osób z Częstochowy (wszystkie z chorobami współistniejącymi). Wzrostu liczby zgonów w stosunku do lat poprzednich nie zarejestrował w kwietniu miejski Urząd Stanu Cywilnego. Łącznie było ich w tym miesiącu 302, podczas gdy w kwietniu 2019 – 314, 2018 – 320, 2017 – 271, a w 2016 – 307 (warto przy tym wyjaśnić, że liczby te nie dotyczą tylko osób z Częstochowy, ale także mieszkańców innych gmin, którzy zmarli w częstochowskich szpitalach).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj